"Добавката към пенсиите с 50 лева е социално подпомагане, а няма нищо общо с пенсионната система". Това каза пред БНР Иван Нейков, бивш социален министър и председател на УС на Балканския институт по труда и социалната политика. Той обясни, че пенсията е свързана с трудовия и осигурителния стаж и с осигуровките, които са правени от всеки човек.
"Т.нар. швейцарско правило го има в закона и всяка година на 1-ви юли ще има корекция на пенсиите, която е съобразно инфлацията и общия осигурителен доход от предходната година", уточни експертът.
В предаването "Нещо повече" Иван Нейков коментира, че много коректно хората задават въпроса кога ще бъде минимизирана нарастващата разлика между старите и новите пенсии.
"Трябва да се обмисля въпросът за механизъм за затваряне на ножицата между старите и новите пенсии. Това създава усещане за несправедливост у хората. Трябва политическа воля, за да се стигне до добрите решения".
По думите на Нейков всяка държава има собствена осигурителна система, а няма европейска пенсия.
Той подчерта, че в държава, където заплатите са по-високи, логично е и пенсиите да са по-високи:
"Истината не е в пенсионната система, а в цената на труда. Държавата има един единствен инструмент, с който може да влияе на доходите на хората - това е минималната работна заплата. Докато сме така - само с минималната работна заплата да влияем - няма да сменим модела на формиране на доходите на хората".
Той беше категоричен, че при такава политика на заплати няма как да се стигне до друго качество на живот на пенсионерите.
"В момента е по-неизгодно парите да се държат в банки, отколкото в пенсионните фондове", посочи бившият социален министър.
Интервюто на Людмила Железова с Иван Нейков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
За увеличение на всички пенсии от началото на следващата година настояват от КНСБ. Водят се разговори с управляващите най-ниските пенсии с размер до прага на бедност да получат най високо увеличение. Синдиката е против и догодина да продължи..
Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия -..
Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности" . Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска. Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през..
Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133..
Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник. По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави..
ЕК заяви в понеделник, че официално е оспорила пред Световната търговска организация временните антидъмпингови мерки, наложени от Китай върху вноса на бренди от ЕС, предаде Ройтерс. Европейските комисия твърди, че антидъмпинговите мерки на Пекин..
Студенти по туризъм от Виетнам ще могат да провеждат своите студентски стажове в България като част от тяхната програма за обучение. Това стана ясно след като Българският съюз по балнеология и СПА туризъм подписа споразумение с един от най-престижните..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична процедура, а демокрация се лекува с повече демокрация: "Опасността да получим още от същото на нови..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..