Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пиано Екстраваганца" и "Камералия" - есенни музикални удоволствия

Фестивалите ще преминат и през концертното студио на Радио Варна

Снимка: sofiaphilharmonic.com

Големият български пианист Людмил Ангелов представи официално пред журналисти двата фестивала, на които е основател и артистичен директор - "Пиано Екстраваганца" и "Камералия". Техните издания ще се проведат през октомври и ноември.

Десетото издание на фестивала "Пиано Екстраваганца" започва в петък, 2 октомври, и ще завърши на 21 ноември. Преди откриването в София обаче, концерта на тенора Бюлент Бездюз в дуо с Людмил Ангелов ще аплодира публиката във Варна, в концертното студио на Радио Варна. "Очевидно броят концерти е по-малко от предишните години, но благодарение на подкрепата на Столична община фестивалът продължава да бъде част от Културния календар на столицата. Поради Ковид-19 тази година няма да проведем и деня на отворени врати, за да избягваме струпването на хора." - това каза Людмил Ангелов.

Фестивалът през тази година ще се проведе под знака на мерките за сигурност, съобразени с епидемиологичната ситуация поради пандемията от коронавирус в България. Затова гостите от чужбина са необичайно малко, но в замяна на това сред изпълнителите има много превъзходни български музиканти: цигуларят Минчо Минчев, пианистите Людмил Ангелов, Рада Чомакова, Ростислав Йовчев, Мария-Десислава Стойчева. Чуждестранните артисти, които ще участват, са  международно признатия турски тенор Бюлент Бездюз, изключителния руски пианист Сергей Редкин и пианистът Антонио ди Кристофано от Италия. Специален акцент в десетото издание на фестивала са концертите от цикъла “Приемственост – учители и ученици” в сътрудничество с НБУ. Какво още сподели Людмил Ангелов за програмата на фестивала - чуйте в първия звуков файл.

"Камералия" също ще има своето второ издание - новият столичен камерен фестивал ще предложи три събития в Софийската градска художествена галерия. "Идеята е интересна, получи много добър резонанс през миналата година от страна на публиката, която идваше на концертите. Програмата ни тази година не е така разнообразна, ясно е по какви причини - преди всичко чуждестранното участие е само едно. Но в замяна на това мисля, че качеството на изпълнителите и репертоарът, който ще предложат на трите концерта, е са достатъно интересни, за да привлечем отново една по-многообразна и не стриктно класическа публика, както беше и миналата година." Людмил Ангелов разказа подробности за фестивалния афиш, които можете да чуете във втория звуков файл.

Пиано Екстраваганца 2020

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00