Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви на влизане в Европейския съвет, че разполага с доказателства за прехвърляне на джихадисти от Сирия в района на Нагорни Карабах:
„Ударите, които в неделя са нанесени от Азербайджан, според наша информация, нямат оправдание. Искам да съм много ясен - разполагаме със сигурна информация, според която сирийски бойци са напуснали театъра на военни действия на джихадистки групировки, преминали са през Газиантеп, за да се присъединят към бойните действия в Нагорни Карабах. Това е много сериозен нов факт“.
Макрон добави, че се е договорил с президентите на Съединените щати и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин да обменя всякаква информация за положението в района и допълни, че Европейският съвет ще настоява за безусловно прекратяване на огъня.
Относно ситуацията в Беларус той се обяви за възможно най-бързо постигане на съгласие в Съвета за санкции срещу режима в Минск:
„Ние ще препотвърдим, че не признаваме резултатите от изборите в Беларус и аз съм изцяло в полза на това да пристъпим към целенасочени санкции и съответно към по-сериозен натиск от страна на ЕС, за да накараме властта възможно най-бързо да допусне посредничество на ОССЕ, да влезе в диалог с гражданското общество и да се излезе от кризата чрез преговори. Вчера разговарях по същия въпрос с президента Путин и при всички положения мога да кажа, че той също желае изход чрез преговори и с посредничеството на ОССЕ.
По повод сондажите на Турция в Източното Средиземноморие и изострянето на отношенията ѝ с Кипър и Гърция, Макрон подчерта:
„Солидарността с Кипър и Гърция - тук ще бъда много ясен, не подлежи на преговори. Когато страна-член на ЕС е нападната и заплашена, а границите на териториалните ѝ води не се зачитат, е задължение на европейците да покажат солидарност“.
„Има две възможности за отношенията ЕС-Турция“, каза на влизане в Европейския съвет председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Днес европейските лидери ще обсъждат сондажите на страната в Източното Средиземноморие:
„Има две възможности - или напрежението да нараства, което ние не искаме, или да има деескалация и да се придвижваме към конструктивни отношения, което искаме. При всички положения, ние имаме инструменти, които са на разположение на ЕС“.
В писмото покана до лидерите председателят на Европейския съвет Шарл Мишел посочи, че всички възможности са на масата, очевидно визирайки и налагане на санкции на Турция. На влизане в Съвета днес той заяви:
„Ние сме изцяло солидарни с Гърция и Кипър в защита на суверенните им права. Няколко възможности са на масата. Ние сме готови да се ангажираме с позитивни действия“.
Германският канцлер Ангела Меркел е на мнение, че напрежението в региона трябва да се преодолее, тъй като Турция е ключов партньор за Съюза.
„В интерес на ЕС, въпреки трудностите, които имаме, да развиваме конструктивни отношения с Турция. Ние сме партньори в НАТО, зависим един от друг, когато става дума за нелегалната миграция и подпомагането на Турция, която е приела много бежанци. Трябва да преодолеем напрежението в Източното Средиземноморие и дипломацията за мен е от решаващо значение“, каза тя днес.

Десетки любители на авиацията посрещнаха на летище "Васил Левски" самолета с най- голяма товароносимост в света - Ан 124 - "Руслан". Машината кацна за презареждане, сочат официалните данни. Използваният сега от Украйна Ан 124 - "Руслан" се приземи на пистата малко преди 16 часа. Под възторжените възгласи на големи и малки, въоръжени с..
Двама са носителите на тазгодишната Национална награда за скулптура на името на акад. Иван Лазаров, връчена за пети път в Деня на будителите от Общината в Кюстендил и градската художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора". Журито определи за носители на приза доц. Георги Минчев и проф. Емил Попов. Освен статуетка двамата получиха по..
Дияна Хърка, майка на една от 16-те жертви на трагедията в северния сръбски град Нови Сад преди една година, обяви, че започва гладна стачка. "Трябва да знам кой уби детето ми, кой уби 16 души. Някой трябва да бъде подведен под отговорност за това. Ще обявя гладна стачка пред кметството в Белград, срещу лагера на привържениците на Александър..
България проучва възможността да поиска изключение от новите санкции на Съединените щати срещу двете най-големи петролни компании в Русия "Роснефт" и "Лукойл", твърди изданието "Политико". Нефтената рафинерия в Бургас, собственост на "Лукойл", осигурява 80% от горивото в страната. Според изданието, българското правителство е изпратило..
Премиерът Росен Желязков пусна символично новото осветление на обновения участък от международния път Е-79 между Благоевград и Симитли. Близо 36 милиона лева бяха осигурени от бюджета на АПИ за преасфалтиране на осемкилометровия участък, поставяне на нови обезопасителни мантинели, изграждането на отводнителни системи, нова маркировка и..
Гърците все повече търсят стоки втора употреба поради липса на средства, показва проучване на Асоциацията на потребителите. Рецесията в Гърция засегна силно магазините. На границата на оцеляването са много търговски обекти, които продават качествени и маркови облекла. Много от тях затвориха, но пък постоянно се появяват магазини за стоки..
Русия заяви, че нейните сили са унищожили отряда на украинските специални части, изпратен за противодействие на руската офанзива в Покровск. От Киев определиха твърдението като "лъжлива информация". В съобщението на руското министерство на отбраната се твърди, че са били убити всичките 11 души, пристигнали с хеликоптер "Блек хоук" на около..
Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не! Това заяви в предаването "РадиоТочка" шампионът по бокс Кубрат Пулев, който ще играе..
Изумен съм от настървението срещу църквата и то от майки и бащи, родители, каза в интервю пред БНР актьорът и режисьор Мариус Куркински за..
България е държавата в ЕС, която отделя най-много средства от БВП за правосъдие. Тя е номер едно по разходи за прокурори и прокурорска администрация, а..