Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за пианистката Еми Бехар

Еми Бехар (1931-2020)

На 17 септември 2020 г., на 89-годишна възраст във Виена почина известната българска пианистка Еми Бехар.

Спомням си, че през 50-те и 60-те години на отминалия век нейното име можеше да бъде видяно често по афишите на концертните зали у нас - развиваше много успешна концертна дейност и беше популярна. Спомням си нейните изяви, била съм на нейни концерти и много бях впечатлена от интерпретациите й на творбите на Шопен - елегантно, красиво, емоционално. Сигурна съм, че много меломани си спомнят за Еми Бехар, за проникновенните й изпълнения, особено на музиката на композиторите романтици. И въпреки че много години тя отсъстваше от страната и не беше част от концертния ни живот, надявам се, че още я помнят тези, които ценят изисканото музициране.

Еми Бехар е родена на 17 юли 1931 г. в Пазарджик. От 9-годишна учи пиано при известната клавирна педагожка Мара Балсамова. Още 14-годишна се изявява на концертния подиум. През 1953 г. завършва Парижката консерватория като ученичка по пиано на проф. Лазар Леви и в класа по камерна музика на проф. Гастон Пуле. Същата година е удостоена с награда на престижния международен конкурс “Маргарита Лонг - Жак Тибо“ в Париж. Талантът й е забелязан още когато е на 17 години - тогава получава първа награда на Международния музикален конкурс „Сметана“ в Прага, а следващата година - награда и на Международния младежки фестивал в Букурещ. През 1955 г. достига до третия тур на Международния конкурс за пианисти „Фредерик Шопен” във Варшава, където името на българката блести наред с имената на Киоко Танака и Владимир Ашкенази.

След завръщането си в България Еми Бехар развива солидна концертна дейност. В репертоара й са Концерти за пиано и оркестър на Бах, Моцарт, Бетовен, Шопен, Шуман, сонати от Скарлати, клавирни пиеси от Дебюси, Шопен, Брамс, Владигеров и др. Солира на Софийската филхармония, а “Балкантон“ прави записи на нейни изпълнения на музика от Шопен и това са много ценни и днес  регистрации за тези, които обичат музиката му.

От 1954 г. Бехар участва в клавирно трио заедно с цигуларя Петър Арнаудов и виолончелиста Владимир Дойчинов. Зааедно са носители на втора награда на Третото общобългарско състезание за инструменталисти през 1956 г. След успешната си кариера в България, Еми Бехар замина за Израел и повече като че ли не чухме за нея....

Чуйте изпълнение на пианистката Еми Бехар в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30