Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за пианистката Еми Бехар

Еми Бехар (1931-2020)

На 17 септември 2020 г., на 89-годишна възраст във Виена почина известната българска пианистка Еми Бехар.

Спомням си, че през 50-те и 60-те години на отминалия век нейното име можеше да бъде видяно често по афишите на концертните зали у нас - развиваше много успешна концертна дейност и беше популярна. Спомням си нейните изяви, била съм на нейни концерти и много бях впечатлена от интерпретациите й на творбите на Шопен - елегантно, красиво, емоционално. Сигурна съм, че много меломани си спомнят за Еми Бехар, за проникновенните й изпълнения, особено на музиката на композиторите романтици. И въпреки че много години тя отсъстваше от страната и не беше част от концертния ни живот, надявам се, че още я помнят тези, които ценят изисканото музициране.

Еми Бехар е родена на 17 юли 1931 г. в Пазарджик. От 9-годишна учи пиано при известната клавирна педагожка Мара Балсамова. Още 14-годишна се изявява на концертния подиум. През 1953 г. завършва Парижката консерватория като ученичка по пиано на проф. Лазар Леви и в класа по камерна музика на проф. Гастон Пуле. Същата година е удостоена с награда на престижния международен конкурс “Маргарита Лонг - Жак Тибо“ в Париж. Талантът й е забелязан още когато е на 17 години - тогава получава първа награда на Международния музикален конкурс „Сметана“ в Прага, а следващата година - награда и на Международния младежки фестивал в Букурещ. През 1955 г. достига до третия тур на Международния конкурс за пианисти „Фредерик Шопен” във Варшава, където името на българката блести наред с имената на Киоко Танака и Владимир Ашкенази.

След завръщането си в България Еми Бехар развива солидна концертна дейност. В репертоара й са Концерти за пиано и оркестър на Бах, Моцарт, Бетовен, Шопен, Шуман, сонати от Скарлати, клавирни пиеси от Дебюси, Шопен, Брамс, Владигеров и др. Солира на Софийската филхармония, а “Балкантон“ прави записи на нейни изпълнения на музика от Шопен и това са много ценни и днес  регистрации за тези, които обичат музиката му.

От 1954 г. Бехар участва в клавирно трио заедно с цигуларя Петър Арнаудов и виолончелиста Владимир Дойчинов. Зааедно са носители на втора награда на Третото общобългарско състезание за инструменталисти през 1956 г. След успешната си кариера в България, Еми Бехар замина за Израел и повече като че ли не чухме за нея....

Чуйте изпълнение на пианистката Еми Бехар в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40