Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хасан Адемов: Най-благоприятно е да избираш по-добрия вариант преди пенсиониране

Хасан Адемов
Снимка: БГНЕС

В доклад за състоянието на пенсионните системи в Европа на институт на Европейската федерация на инвеститорите и потребителите на финансови услуги системата за втора пенсия, за която се осигуряват родените след края на 1959-та година български граждани, се определя като провал. Вместо да умножат парите от направените от хората вноски, частните фондове са ги намалили, се твърди в документа.

Асоциацията на частните пенсионни дружества излезе с възражения по доклада.

Докладът е смущаващ, но не е ясна методиката, по която се анализират данните, каза пред БНР д-р Хасан Адемов, председател на парламентарната Комисия по труда, социалната и демографска политика. Той уточни, че когато се сравняват частните пенсионни системи в ЕС, трябва да има унифицирана методика, а „за такава трудно можем да говорим, поне по информация на частните пенсионни дружества“.

Частните пенсионни дружества убедено твърдят, че доходността по индивидуалните партиди е положителна, изтъкна Адемов.

Частните пенсионни дружества се съгласяват с това номиналната стойност на осигурителните вноски да бъде запазена в момента, в който ще започнат да плащат. Така че изводът, който е направен в този доклад, на практика ще увисне, след като този текст бъде приет в Народното събрание“, изтъкна Хасан Адемов в предаването „Хоризонт до обед“.

Трябва ясно да се каже и дебело да се подчертае, че пенсионният доход от частните фондове е допълващ и не може да бъде сравняван с основния пенсионен доход от първия стълб – държавното обществено осигуряване (ДОО), заяви още д-р Адемов.

Едва 12 хиляди души от първата „кохорта“ от близо 200 хиляди бъдещи пенсионери, които първи ще получат и втора пенсия, са прехвърлили като осигурени лица средствата си от индивидуалните партиди в частен фонд към държавното пенсионно осигуряване.  

Срокът за прехвърлянето е бил удължаван трикратно, но много хора не са се информирали и не са успели да направят прехвърлянето, припомни Хасан Адемов.

„Ако тези лица са се осигурявали върху реални доходи над средния осигурителен доход, ако през всичките 18 години (от началото на действието на втория стълб – бел. ред.) не са имали прекъсвания в осигуряването, и ако този коефициент на редукция бъде реално изчислен, това означава, че двете пенсии могат да бъдат по-големи от една. Но ако не бъдат решени тези въпроси, тогава вероятността двете пенсии да бъдат по-малки от една, получавана от държавното обществено осигуряване, само и единствено, е по-голяма“, обобщи Хасан Адемов.

По думите му най-благоприятно би било този, при който всеки да има възможност непосредствено преди пенсионирането си да избере най-добрия за него вариант, смята д-р Адемов.

„Това е предложение на КНСБ и предложение на частните пенсионни фондове – ако в момента, в който се пенсионираш, на базата на информиран избор дали пенсията от частен пенсионен фонд плюс пенсия от ДОО са по-големи от пенсията, ако я получаваш само от ДОО, тогава ще имаш възможността да имаш право на избор.“

При подобно положение обаче според Адемов възниква въпросът „дали няма да са облагодетелствани тези, които са се осигурявали върху по-ниски доходи“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20