Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на ТПК по време на пандемия

Преди 125 години в подбалканското село Мирково е създадена първата кооперация „Орало“. В нея се записват 54 земеделци, а инициатор на този успешен бизнес модел на сдружаването на обединена собственост и отговорност е на писателя Тодор Влайков.

Какво се случва днес с трудово-производителните кооперации, преминали през разтуряне, одържавяване и възстановяване? 

Как оцеляват в Ковид-пандемията и защо тя се оказа шанс за кооперативната шивашка индустрия?

Повече от 35 години Роза Гекова е член-кооператор на ТПК „Димитър Благоев“. Работното ѝ място е на шевната машина. Не би сменила нито професията си, нито фирмата. Не защото отношението към хората с увреждания у нас все още носи съмнение в техните възможности, а защото е убедена в предимствата на кооперацията - там собствеността е на всички, решенията са общи и всичко е прозрачно. Роза е жената, която стои зад ушиването на най-голямото знаме у нас, което всяка година на Трети март се развява над Искърското дефиле. 

Настоящето на ТПК

Ковид-пандемията поставя трудово-производителните кооперации пред поредното им историческо предизвикателство. Колкото и да е странно, това се оказва истински шанс за тези, работещи в шивашката индустрия, споделя председателят на съюза Стилиян Баласопулов: 

„Кооперациите се преустройват и изживяват всички проблеми, които нашата индустрия има. Неочаквано пандемията ги постави в сложна ситуация. От години имат бизнес с чужди партньори и в този смисъл трябваше да се търси алтернатива. Минахме на собствено производство. Голяма част от шивашките кооперации произвеждат маски, защитни облекла. Опитваме се да внедряваме нови тъкани, нови модели. Търсим пазари. Това е бъдещето“.

Има обаче и кооперации, които са на ръба. Тяхното производство не е така атрактивно, а и голяма част от член-кооператорите са хора с увреждания. ТПК се оказаха най-големият работодател на тези хора, споделят Баласопулов, а Елена Катранджиева от благоевградската кооперация „Нов свят“ припомня, че преди 12 години държавата е отнела сериозна тяхна привилегия - да не заплащат първите три дни от болничните на трудоустроените хора, помощ, която им е била отнета уж за една година.

„Не сме на равни начала с всички частни фирми, които имат възможност да подбират персонала и да намират по-свежи сили. Това, че плащаме три дни от всеки болничен ни обременява много. За тези, които са трудоустроени, хронично болни, трябва държавата да помогне на тези предприятия, за да даде стимул“, подчерта Катранджиева.

Въпреки устойчивия и успешен модел на ТПК, доказали се повече от век, младите хора в тях са малко. Защо и какъв е моделът на бъдещите кооперации?

Според Катранджиева липсата на интерес от страна на младите хора се дължи на ниското заплащане.

„Въпреки че има какво да се направи, имаме развойно звено, което разработва колекции. Нашите машини в производството са компютъризирани“.

По думите на Баласопулов кооперацията на бъдещето е тази на новите професии, дигитализацията, изкуствения интелект.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Съдебен обрат по нашумял случай във Великобритания

От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега  оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..

публикувано на 05.02.25 в 05:03
Принц със съпругата си Хари Мегън Маркъл.

Съдебни и визови проблеми за принц Хари

Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“.  The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..

публикувано на 05.02.25 в 04:50
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36