Есенният сезон на концертните зали за класическа музика във Виена стартира и се провежда при спазване на всички изисквания и действащи регулации, наложени от австрийското правителство във връзка с пандемията от COVID-19. Като новост за драматичните и оперни театри, както и концертните комплекси, важи изричното правило билетите да се продават поименно и срещу представяне на паспорт. Към момента капацитетът за прием на публика е сведен до приблизително 50% от местата в салона, маските са задължителни при влизане в залите и препоръчителни по време на представленията и концертите.
Две от емблематичните музикални институции във Виена - Музикферайн и Концертхаус - адаптираха своя програмен афиш за есенния сезон, но за съжаление отлагането на планирани гастроли продължава да съпътства концертния живот тук. Престижни гостувания през септември в Музикферайн бяха анулирани краткосрочно: това на оркестъра на римската Академия “Санта Чечилия“ с диригент сър Антонио Папано, както и на Дрезденската държавна капела с корейския диригент Мюнг Вун Чунг. Виенският Концертхаус също беше принуден да отмени престижния гастрол на диригента Теодор Куренцис и цигуларката Патриция Копачинская.
По отношение на Концертхаус в пресата бе цитирана тревожна статистика във връзка с финансовото състояние на институцията след принудителните месеци на изолация и предполагаем дефицит от 6 милиона евро. Известно е, че построеният през 1913 г. концертен комплекс вече 107 години съществува като частно сдружение, в чиято структура на управление с президиум, надзорен съвет и кураториум присъстват имената на видни представители от политическите и бизнес среди, банкери и дейци на изкуството. Държавната субсидия, която Концертхаус получава, е минимална - в размер на едва 12% от нейния цялостен бюджет. Според модела на финансиране на този концертен комплекс, 2/3 от приходите са от продажба на билети, а остатъка - постъпления от отдаване на залите под наем и набиране на средства от спонсори. На 29 септември Концертхаус организира специална бенефис-гала с участието на Виенския симфоничен оркестър с главен диригент Андрес Ороско-Естрада и солисти пианиста Рудолф Бухбиндер и оперните звезди Пьотр Бечала - тенор и Валентина Нафорнита - сопран. Всички те се отказаха от своите хонорари в името на каузата. Цените на билетите за галавечерта варираха между 300 и 500 евро, а равносметката от благотворителното събитие е събраната внушителна сума от 310 000 евро, които ще подпомогнат финансово Концертхаус.
Като специален гост в публиката на този бенефис бе поканена и присъства изявената българска пианистка Дора Делийска. На 8 октомври тя самата е в центъра на събитие като изпълнител и ще изнесе в зала "Брамс" на Музикферайн клавирен рецитал под надслов “Различният валс“. Дора Делийска е избрала тази музикална вечер да се проведе също под формата на благотворителен концерт, който да събере средства в подкрепа на австрийската организация Kinderhospiz-Netz, подпомагаща семейства, отглеждащи нелечимо болни деца. Събитието ще бъде излъчвано онлайн на страницата на Дора Делийска във Фейсбук. В центъра на програмата е валсът като музикална форма, но пианистката е добавила шест прелюда от Шопен, с което съзнателно изменя структурата на концерта и търси символика с промяната в обществото, която всички усещаме през последните месеци.
Талантливата българска пианистка е изключително ценена от австрийската публика и музикална критика, които я определят не само като виртуозен изпълнител, но едновременно открояват нейния индивидуален стил и собствена драматургия на музикалните й проекти. През месец юни австрийската държавна телевизия ORF и престижното печатно издание FALTER посветиха специални репортажи на българската пианистка.
В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Дора Делийска разказва за възродената емоция от срещата с живото изкуство, за своето членство в Ротари клуб Виена и за хуманния подтик да организира концерт с благотворителна кауза.
Чуйте интервюто с Дора Делийска в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..