Тя е строителен инженер, защото не са я приели мечтаната архитектура. Прави бижута от дърво. Обича животните. Предпочита да не стои в града, затова пътешества. Кара колело. Била е в най-високия обитаван град в света.
Тя е – Ива Ралчева.
Някъде между сериозността на професията и свободата, която хобито ѝ дава, Ива овладява вътрешния си хаос:
„Има една борба в мен между това, че искам да имам повече свободно време, и разума, който ми казва: Мирувай... Сега съм в процес на самоусъвършенстване. Искам да дам максимума от себе си“.
Ива споделя, че обича да пътува, а още повече обича природата. Естественото продължение на тази нейна страст е любимото ѝ занимание в свободното време – създаването на бижута от дърво и алпака или сребро. Парчетата от дърво открива по морския бряг или в планините.
Находките се пазят, за да отлежат, след което – в момента, в който музата дойде, дървото повежда въображението и с малко помощ от Ива резултатът е налице – уникален пръстен,
неповторимо колие
или единствени обеци.
„Опитвам се да придам максимално това, което виждам в едно парченце дръвче, оттам нататък всеки го възприема, както иска... Отскоро работя със сребро, което е по-фино от алпаката, по-прецизно... Повече работя с кората от дърветата. В нея има много пластове и понякога откривам страхотни фигурки“.
Дървото е „любим герой“ на Ива отдавна - заради текстурата, заради мириса, а може би и заради името ѝ.
„Като малка рисувах само дървета“.
Първоначалните неуспехи в изработването на бижута не са я спрели. И до днес, три години по-късно, тя продължава да се учи.
„Красив процес и удовлетворение, което рядко съм изпитвала“. Така Ива описва това, което прави.
И още:
„Трябва търпение. Едно от нещата, които ми харесват в това да твориш с ръцете си е, че се учиш да си спокоен... Трябва да правиш нещата по търпелив начин и с любов, иначе излиза нещо посредствено“.
Ива от IR Jewelry вече не вижда архитектурата като нещо вълшебно, защото според нея тя се е превърнала в бизнес и все по-рядко залага на творческото мислене. Най-големият ѝ страх е от провал, но не спира да си повтаря нещо чуто, което „ехти в главата ѝ всекидневно - позволи си да сбъркаш“. Във взаимоотношенията – в работата, с приятелите, в семейството, обича честността и картите да са на масата.
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..