Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпросителните около втората пенсия

НОИ
Снимка: БГНЕС

До края на годината със законодателни промени трябва да се регламентира как ще се изплаща така наречената „втора пенсия“ от частните пенсионни дружества.

Очаква се да бъде дадена отново четвърта и последна възможност, хората да прехвърлят парите от фондовете в НОИ, и след изтеклия 5-годишен период преди навършването на възрастта за пенсия. Това потвърди социалният министър.

Все още има много неизвестни за това дали за всички ще е по-изгодно да прехвърлят парите си към държавния стълб, за да получават пенсия в пълен размерВсе още няма публични разчети за това с колко ще се намалява основната пенсия, заради осигуряването в частните фондове. 

Снимка:БГНЕС

„При всички случаи тези жени, които предстои сега да се пенсионират, имат нужда от своето справедливо решение, защото те са се осигурявали много по-малък период в универсалните фондове и смятам, че е справедливо също периодът, в който са били майчинство, също да се вземе под внимание“ – това посочи в „Хоризонт до обед“ министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

От КНСБ и частните фондове предлагат прехвърлянето на парите към НОИ да може да се прави от всеки, но не пет години преди пенсионирането, както е сега, а преди датата на пенсиониране. Пламен Димитров, президент на синдиката, посочи в „Хоризонт до обед“:

„Да остане не само като времеви прозорец, а трябва да бъде заложено като правило. До момента на пенсионирането си и правото, което трябва да получиш от втория стълб, да имаш право да прецениш кое ти е по-изгодно – с втори стълб или да се върнеш в първия стълб“.

Остава по-малко от година преди първите жени, родени през 1960-а да получат правото на втора пенсия от частните фондове. Те задължително са се осигуряват там повече от 18 години.

Още по темата слушайте в репортажа на Цветелина Стоянова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През 2024 г. нараства броят на фирмите, които искат лицензи за дейности с оръжия

Нараства броят на фирмите, които искат лицензи за дейности с оръжия от Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение. Това сочи докладът на комисията към икономическия министър, която отговаря за експортния контрол и неразпространение на оръжията за 2024 г. 210 са били разгледаните..

публикувано на 12.08.25 в 16:23

Кампания за почистване на ключови туристически маршрути в НП "Централен Балкан"

Ключови туристически маршрути на територията на Националния парк "Централен Балкан" ще бъдат почистени от избуялата растителност, за да са видими и проходими. Кампанията ще продължи няколко седмици.  Почистването на пешеходните маршрути в НП "Централен Балкан" започна с най-възловия участък. Екипите на парковата дирекция са насочили усилията си към..

публикувано на 12.08.25 в 16:23

Годишната инфлация в САЩ през юли остана 2,7%, но основната инфлация скочи до 3,1%

Американска инфлация на годишна база стабилизира през юли на юнското ниво от 2,7%, докато очакванията бяха за леко ускорение до 2,8 на сто. В същото време обаче основната инфлация (без цени на храни и енергия) се повиши до 5-месечен връх от 3,1% спрямо 2,9% през юни, при очаквания за повишение с 3 на сто, показват данни на Бюрото по трудова..

публикувано на 12.08.25 в 16:05
Корабче, превозващо бежанци и мигранти в пристанището Лаврио, Гърция, 10 юли 2025 г.

Проектозакон в Гърция предвижда електронно проследяване на нелегалните мигранти

Нов проектозакон в Гърция предвижда електронно проследяване на нелегални мигранти, без разрешително за пребиваване. Гърция затяга мерките поради много силния натиск към остров Крит, отбелязват наблюдатели. Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница Гърция се бори с мигрантския поток от..

публикувано на 12.08.25 в 15:58
Николай Николов

Николай Николов: Контролът и превенцията на предизвикването на пожари трябва да бъдат по-сериозни

Контролът и превенцията на предизвикването на пожари трябва да бъдат по-сериозни. Това заяви пред БНР Николай Николов, съветник на министъра на вътрешните работи, бивш директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".  "Налице са и първите актове на водачи на автомобили, които изхвърлят своите фасове навън. Има видеорегистратори и..

публикувано на 12.08.25 в 15:40

Пожар по време на жътва – спасена реколта и глоби за спасителите

Инцидент по време на жътва в землището на село Гарван отново поставя на дневен ред въпроса за справедливостта и правилата при кризисни ситуации. Докато работят в зърнена нива, внезапно пламва пожар. Комбайнерът и трактористът, които в този момент са на полето, реагират светкавично – с техниката си прокарват защитна ивица,..

публикувано на 12.08.25 в 15:39
Изглед към засегнатата от пожара зона в Трес Кантос, Мадрид, Испания, 12 август 2025 г.

Пожарите в Испания взеха жертва

Мъж почина в резултат от изгарянията, получени по време на горския пожар, който бушува близо до Мадрид, съобщиха днес местните власти, цитирани от АФП. Това е първата жертва на пожарите в страната, принудили хиляди хора да се евакуират. "Силно съжалявам за смъртта на мъжа, който беше тежко ранен в горския пожар в Трес Кантос" – град на 25 км от Мадрид,..

публикувано на 12.08.25 в 15:18