Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Амелия Личева: Нобелът за Луиз Глюк ще гарантира интерес към поезията

Проф. Амелия Личева
Снимка: БГНЕС

Стъпка встрани от политическите противоречия изглежда направи Шведската академия с Нобеловата награда за литература. В четвъртък я получи Луиз Глюк, американска авторка, смятана за един от най-разпознаваемите поетични гласове в родината си, но много слабо позната извън Съединените щати.

Академията награди стиховете ѝ за „аскетична красота, която прави съществуването на индивида универсално“. Глюк разчита на митологията за много от образите в поезията, където повтарящи се теми са връзката с най-близките, болката и преодоляването ѝ.

Единствено такова отличие за изкуство, логично, е най-субективно за определяне, поради което наградата за литература винаги е най-оспорваната. Популярната критика в момента е, че Глюк не е достатъчно познато и универсално име.

От друга страна, тя изглежда като безопасния избор. Шведската академия все още се възстановява от скандала, който доведе до липса на награждаване през 2018 година. Причината – сексуалните посегателства на френския писател Жан-Клод Арно, женен за една от пожизнените членки на комитета, предполагаемо прикривани от нея и нейни колеги. Двойното отличие през следващата година донесе ново противоречие, след като единият от лауреатите беше Петер Хандке – доказан писател и драматург с противоречиви позиции относно случилото се в Босна и Херцеговина през 90-те. Спорът около награждаването на Хандке е част от дълга поредица, в които политическата страна на книгите или авторите им води до спорове дали заслужават смятаното за най-високо отличие в литературата.

Името на Глюк беше неочаквано, но комитетът има и тази функция да не се съобразява с прогнозите. На мен ми харесва този избор, защото наградата получава поет, тъй като днес поезията се чете по-малко. Такава голяма награда гарантира интерес. И повече хора ще обърнат внимание на поезията“. Това каза пред БНР проф. Амелия Личева, български поет, преводач и литературовед, автор на книгата изследване „Световен ли е Нобел?“.

По думите ѝ не се очаква политически коментари да надвиснат над приза за Луиз Глюк.

„Последните години често наградата отива в качествени писатели, където няма съобразяване с политическия уклон на автора. Има съобразяване, силно напоследък, да се дава наградата повече на жени“.

В предаването „Събота 150“ проф. Амелия Личева подчерта, че „идеологията на Шведската академия е да се обръща към качествена литература и да излъчва посланието за важни автори, които третират общочовешки теми“.

Интервюто с Амелия Личева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34