Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изкуството на барока" с Анна Фусек, Жорди Савал и още прекрасни музиканти

Анна Фусек
Снимка: annafusek.com

След откриването на 6 октомври с концерт на изключителния нидерландски блокфлейтист Ерик Босграаф фестивалът "Изкуството на барока" продължава и отново пространството на столичното Ларго ще бъде сцена за гости от чужбина - на 14 октомври от 18 часа там ще свирят Анна Фусек - блокфлейта и барокова цигулка, Джанлука Джеремия - лютня и Людовико Минази - бароково виолончело, с участието и на българската цигуларка Зефира Вълова, която е артистичен директор на фестивала.

14-ото издание на форума за старинна музика е по-компактно, заради условията и ограниченията, наложени от пандемията, но не се отказва от традиционните връзки със забележителни изпълнители на старинни инструменти от цяла Европа - с надежда те да се осъществят, въпреки всичко.

Концертът в сряда е под надслов "Виртуозите на XVII век" и е с италианска програма, а в афиша следват "Барок и съвременност" с изгряващата звезда Ева Зайчик, гостуване на гръцки музиканти за отбелязване на 250-годишнината на Лудвиг ван Бетовен и "Барок за всички" с талантливи деца-изпълнители, а за финал - "Копнеж по екзотичното" с шедьоври на късния барок. С надежда организаторите очакват да се осъществи в края на ноември и гостуването на големия гамбист Жорди Савал в програма, обвързваща музикално Изтока и Запада, в която към интернационалния ансамбъл ще се присъедини и българският кавалджия Недялко Недялков.

Чуйте повече за акцентите в тазгодишното издание на фестивала "Изкуството на барока" от разговора с артистичния директор Зефира Вълова в първия звуков файл.

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представихме и една от звездните гостенки тази година - Анна Фусек, която свири на блокфлейта, цигулка и пиано, специализирала философия и музикология, както и актьорско майсторство. Тя е сред най-търсените изпълнителки на старинна музика в Европа, работи с елитни ансамбли.

"Аз и Зефира се запознахме в ансамбъл Il Pomo d'Oro преди няколко години. Много съм щастлива, че най-накрая намерихме общ проект с камерна музика, защото досега не сме свирили заедно по този начин, а само в оркестър, и се радвам да си партнирам с толкова добра цигуларка и с останалите тук, в София.

Заедно участвахме и в проекта на Джойс ДиДонато, наречен “Във война и мир”. Смятам, че е много ценно нейното усилие да промени стандартната концертна форма. По някакъв начин тя превръща концертите си в шоу - със светлини, специални костюми и т.н. Може би не винаги е посоката, в която аз бих поела, но въпреки това мисля, че е чудесно, че някой се опитва да разбие правилата за правене на класически концерт. И, разбира се, има значение, че тя го прави по нейния блестящ начин. Моето мнение е, че класиеските сцени имат нужда от определени импулси в посока на експеримента с актьорко участие, или с видео - разбира се, че винаги съществува риск, защото вниманието на публиката може да бъде отклонено от главното, но е важно да се опитва в търсенията как да се съчетават изкуствата, за да се създава нещо ново на сцената."

Интервюто с Анна Фусек чуйте във втория звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Блокфлейтистът Ерик Босграаф откри фестивала "Изкуството на барока" 2020

Холандският виртуоз Ерик Босграаф не за първи път радва почитателите на фестивала "Изкуството на барока" с уникалното си присъствие, но както казва артистичният директор Зефира Вълова, той "обича да гъделичка българската публика и да я закача с..

публикувано на 08.10.20 в 15:41
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и..

публикувано на 25.11.24 в 19:34