Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В първото си интервю за българска медия:

Джон Ланган пред БНР: Добрата история на ужаса се докосва до човешките емоции

Джон Ланган
Снимка: Личен архив

„За една ефектна история на ужасите, не просто мимолетна уплаха, е нужно да се докосне до по-дълбоки човешки емоции. Тъгата е много дълбока човешка емоция. Предполагам, че виждам хоръра и готиката като жанрове, които се занимават с човешките загуби. С онези моменти в нашия живот, в които светът няма смисъл за нас“. Това сподели пред БНР – в първото си интервю за българска медия, американският писател Джон Ланган.

През 2016 година той печели престижната награда за хорър на името на „Брам Стокър“ за романа си „Рибарят“. Книгата добива популярност като издържана в най-добрите традиции на жанра на ужаса и отдаваща почит към наследството, оставено от класика Хауърд Лъвкрафт. По професия Ланган е учител по Английски език и литература.

Как се появява мистичната фигура на рибаря?

Историята започна като мой отговор към американския роман „Моби Дик“ от Хърман Мелвил. Исках да напиша модерна хорър версия на тази история. Не исках обаче да включвам момента с лова на китове, защото смятам, че това е нещо ужасно. Така че избрах рибарят да бъде еквивалент на някой, който тръгва на лов за китове. И така, направих главния ми герой рибар, но той имаше нужда и от място, където да лови риба. Аз живея близо до планината Катскил в щата Ню Йорк. Това е популярно място за риболов, така че пратих героя си за риболов именно там.

В романа главните герои се срещат с персонаж, който идва от Европа, след като убиват семейството му. Така той започва да търси път, за да върне любимите си хора към живота.

Това го води към изключително мрачни места. Докато опитва да събере знанието, с което да види семейството си отново, той става все по-обсебен от него, все по-заинтересован от силата, която ще му е нужна, за да постигне целите си. Това го води към Съединените американски щати в ранния период на 20-и век, където се строи резервоар за Ню Йорк. В края на 19-и век местните резервоари на Ню Йорк вече не са достатъчни за броя на гражданите си. Затова започва изграждането на мрежа от резервоари. Тази разработка включва голям брой работници, които идват в региона. Някои от тях идват от американския юг – те са предимно с африкански произход. Другата част са хора от Европа. Тези хора се срещат с тази фигура, която нарекох Рибаря, защото този човек търси митологически звяр, който, ако го уловиш, ще ти даде невероятна сила. Моят роман се развива в две времена – едното е, докато се създават резервоарите, когато определен брой от героите ми се срещат с този магьосник и с неговите планове. Другата история се развива много след това, когато моят разказвач и негов приятел, които също са рибари, се сблъскват с този персонаж.

Личните трагедии обогатяват смисъла на хорър жанра“, казва още Джон Ланган. В предаването „Нощен Хоризонт“ той допълни:

„Виждам хоръра и готиката като жанрове, които се занимават с човешките загуби - с онези моменти в нашия живот, в които светът няма смисъл за нас. Например, живеем си живота и в един момент се появява вампир. Това е нещо абсолютно извън ежедневния ни опит. То води до разпадане на света такъв, какъвто го познаваме. В ежедневния ни живот болката и загубата създават подобен ефект за нас. Например, когато наш любим човек си отиде – изведнъж всичко, което си мислим за света и начина, по който функционира, няма никакъв смисъл. Според мен не е толкова сложно да свържем двете неща – тези екстравагантни метафори и чудовищни символи с този вид емоционални реалности“.

Интервюто с Джон Ланган можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43
Мая Антова

Защо е важен въпросът "защо"?

Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..

публикувано на 22.06.25 в 06:01
Юлита Фъсева

Юлита Фъсева за фестивала за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music

От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..

публикувано на 21.06.25 в 08:00