Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Събев: Подаянията под форма на социални мерки не са алтруистични

Димитър Събев
Снимка: Иван Русланов, БНР

„Здравата логика говори, че социалните помощи и мерки са начин, по който управляващите се опитват да си купят гласовете на избирателите. Това е уж дясно правителство, а взема бесепарски мерки. Коментарът направи пред БНР Димитър Събев, журналист и икономист.

Той подчерта, че даването на пари от европейски програми, в какъвто и размер да са те, няма да реши проблема с бедността в България.

„Бедността е структурна и е в тясна връзка с данъчната и с образователната системи, с принципа на управление на публичната собственост у нас, с идеята за мястото на правителството в обществения живот... Бедността е едно постоянно изместване на основния въпрос в обществото, че на хората, които не са толкова образовани или късметлии в живота, по някакъв начин трябва да се помогне със структурни механизми – с образователни програми, с правителствени програми за заетост“.

В предаването „12+3“ Събев допълни:

С парите за социалните помощи и мерки правителството прави добро не само на хората, но и на своя бюджет. Когато даваш пари на най-бедните хора, се очаква, че те няма да спестят тези средства, а ще ги изхарчат 100%. Дадеш ли на един човек 100 лева допълнително, той ще изхарчи 100 лева, а 16,67 лева ще влязат в бюджетната каса като ДДС. Има една икономическа теория за мултипликатор на държавните разходи и като добавим този мултипликатор - 100 лева за най-бедния човек означават 25 или 30 лева в държавната хазна. Подаянията под форма на социални мерки не са алтруистични, защото пряко ще допринесат за покачването на БВП. Управляващите ще кажат, че благодарение на нашите мерки БВП се възстанови на равнището от 2019 година. Цената на тези мерки е задлъжняване и покачване на дефицита, който ще се прехвърли на нашите деца“.

По думите на икономиста, когато се говори за пенсионната политика на държавата, трябва едновременно на кантара да се постави и въпросът – как ще се пълни този бюджет, от който се разпределят пенсиите:

„Там е заровено кучето, там е разковничето на проблема. Недопустимо е за една държава в Европейския съюз през 2021 година да използваме думите „правителството даде“ или „премиерът отпусна“. Трябва да знаем, че това са наши пари, събрани от нашите данъци. И когато говорим за пенсионна система, тя трябва да е по-щедра… Дискусията не трябва да бъде за даване на пари, а за съответствието на данъчната система и пенсионните сметки“.

Димитър Събев прогнозира, че „предстои зимата на нашето недоволство“:

„Протестите не са стъпили на здрав икономически фундамент, пренебрегват въпроса за икономиката и затова не са особено ефективни. Но през зимата въпросът за икономиката, както всяка зима, ще застане на дневен ред и ще разтърси протестните настроения“.

Интервюто с Димитър Събев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38