Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Българската стопанска камара оценява проектобюджета на ДОО 2021 г.

Д. Бранков: При 300 лв. минимална пенсия половината от пенсионерите ще получават такава

БСК подкрепя вдигането на тавана на пенсиите

Димитър Бранков
Снимка: БГНЕС

„Българската стопанска камара подкрепя вдигането на тавана на пенсиите, защото така се обвързва по-тясно осигурителният принос на лицата, получаващи по-високи заплати, с размера на получаваната пенсия“. Това каза пред БНР Димитър Бранков, заместник-председател на БСК и член на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Бизнес организацията подкрепя и запазването на размера на максималния осигурителен доход на 3000 лева.

Надзорният съвет на Националния осигурителен институт ще обсъди днес проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2021 година. 

Сред забележките на Стопанската камара към анонсираните промени за догодина е вдигането на минималната работна заплата на 650 лева. Аргументът на бизнеса е, че няма ръст на производителността на труда.

Не са отбелязани крачки на напредък и в областта на медицинската експертиза на работоспособността и прилагането на международната класификация за уврежданията, смята още Бранков.

„Когато чуете за оценка на работоспособност, имайте предвид, че работим с терминология от 50-те години и с архаични принципи, които признават всички експерти на Министерството на здравеопазването“.

„Нямаме решение още за фазата на изплащане на втората пенсия от универсалните пенсионни фондове. Нямаме решение по отношение на приходната основа на т.нар. Сребърен фонд. Пропуснахме години наред да бъдат инвестирани средствата на международните капиталови пазари и по най-груби оценки имаме пропуснати доходи за Сребърния фонд от порядъка на над 500 милиона лева, още от предишните години, още преди 2008 година“, коментира Димитър Бранков в предаването „Преди всички".

С почти 2 милиарда лева растат разходите за трансфери от държавния бюджет към бюджета на НОИ. От проекта за държавен бюджет за 2021 година би следвало да стане ясно за сметка на какво се предвижда такъв значителен ръст на приходите и разходите, допълни Бранков.

Разходите за пенсии се предвижда да нараснат с приблизително 17% спрямо бюджета за 2020 година, те ще достигнат около 10 на сто от БВП. Равнището от последните години е 8,5-9%, отбеляза Бранков и нарече това „значителни повишения, които поставят под риск дългосрочната фискална стабилност на страната“.

С увеличаването на минималната пенсия от 250 на 300 лева практически половината от пенсионерите в страната ще получават такава минимална пенсия, каза още Бранков.

„През последните години имахме забавен ръст на пенсиите спрямо ръста на средната заплата, така че част от тези увеличения са обосновани“.

Интервюто с Димитър Бранков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В града се проведе заседание на Кризисния щаб

Осигурена е вода за всички ученици в Плевен

За всички ученици в Плевен е осигурена питейна вода, това отчете по време Кризисния щаб областният управител Мартин Мачев. В процес на монтиране са и хидрофорни системи в училищата и детските градини. Продължават и сондажите в селата Брестовец и Тодорово, отчете областният управител Мартин Мачев. "В момента се работи по ул."Яне..

публикувано на 19.09.25 в 13:40

МВФ с препоръки: Повишаване на осигуровките и имотните данъци, без максимален осигурителен праг

Международният валутен фонд препоръча повишаване на осигуровките и имотните данъци от 2026 година. Това ставна ясно при изслушването на представители на редовната мисия на фонда в бюджетната комисия в Народното събрание. Препоръчва се също така въвеждане на мултифондовете и премахване на максималния осигурителен праг. Депутатите от Бюджетната..

публикувано на 19.09.25 в 13:33
Президентът на КНСБ Пламен Димитров

КНСБ: Стоките от малката потребителска кошница са поскъпнали с близо 0,5% за месец

Стоките от малката потребителска кошница са поскъпнали с малко под половин процент за един месец - това сочат данните от месечното наблюдение на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за август.  Синдикатът наблюдава изменението в цените на 20 основни храни и на бензина във връзка с въвеждането на еврото от 1 януари..

публикувано на 19.09.25 в 13:21
Премиерът Росен Желязков (вдясно) и Антон Златанов, директорът на

Правителството получи ново доверие, каза премиерът и благодари на партиите, гласували вчера "за" кабинета

Правителството получи ново доверие, коментира премиерът Росен Желязков пред журналисти в Созопол, където участва в учението "Синя граница". Заключителен етап на учение за охраната на морската граница край Созопол Вижда се, че за ефективен вот на недоверие липсват поне 20 гласа на народни представители, добави той относно петия вот на..

публикувано на 19.09.25 в 12:51
Борис Христов в ролята на Филип ІІ от

Музеят "Борис Христов" се включва в Европейските дни на наследството със специална изложба

Културната проява Европейски дни на наследството се осъществява за поредна година , като хиляди паметници и културни обекти в цяла Европа отварят вратите си с вход свободен.  Музеят "Борис Христов" отново е част от инициативата със специална изложба , на която кани своите посетители тази събота от 11 до 17 часа. Пред БНР директорът на музея..

публикувано на 19.09.25 в 12:49

36 кубика нелегални дърва откриха при акция в монтанското село Долни Цибър

Акция срещу незаконното добиване на дърва е проведена във вълчедръмското село Долни Цибър. В частни домове са установени 36 кубика. С наближаване на зимата проверките зачестяват. Служители на полицейския участък във Вълчедръм, съвместно с представители на сектор "Специални тактически действия" при ОДМВР – Монтана и горското стопанство в Монтана са..

публикувано на 19.09.25 в 12:26
Кристо и Жан-Клод пред модел на инсталацията „Опакованият Райхстаг“

С изложба, посветена на Кристо, откриват есенния сезон на Българския културен институт в Париж

С изложба, посветена на детските години в България на световно известния художник Кристо се открива есенния сезон на Българския културен институт в Париж.  Представени са документални материали и рядко показвани фотографии от ранните години на артиста Христо Явашев, който почина преди 5 години в Ню Йорк.  Изложба в Париж ще покаже българското..

публикувано на 19.09.25 в 12:09