„Една вечер гледах по телевизията репортаж за бездомен човек, който запалил сградата на тютюневите складове в Пловдив. Казах си, този човек защо не взема да му помогна. Свързах се с журналистите от телевизията и после се срещнах с него“. Това разказа в предаването „Преди всички“ Марин Павлов, един от бившите кметове на несебърското село Кошарица, който осигури работа и подслон на бездомника Любомир Данчев, осъден преди години за палежа на Тютюневите складове в Пловдив.
„Аз и преди съм приютявал хора, които обаче не издържаха, защото пиеха, а аз такива хора не понасям. Той като дойде, поговорихме си и му казах, че ще трябва да ме слуша. Оказа се, че няма телефон, няма очила, има медицински проблеми, заех се, захванахме се личен лекар и пенсията да му уредим. Тук при нас се храни в нашата къща и така ще е“.
Павлов е ангажирал бездомника да му помага в стопанството.
След излежаването на 4-годишната присъда Любо остана на улицата. Случаят с Данчев е от 2016-а година, а версията на прокуратурата беше, че огънят е тръгнал от незагасена цигара. Случаят стана нарицателно за нагласен процес.
Любомир Данчев е кореняк пловдивчанин. Рано губи родителите си, а братята и сестрите му го изоставят. Успява да завърши средно образование, но заради заболяване не може да си намери постоянна работа. Две години е живял в Тютюневите складове, но в деня на инцидента твърде, че не е бил в сградата. Сега, след излежаната 4-годишна присъда, продължава да отрича, че има вина за унищожените постройки и нанесените щети за над 11 милиона лева.
„Аз не съм бил там по време на пожара. Мина една жена и каза, че има запалена сграда, отидох там да видя какво е станало, защото имах там мои неща“. Това сподели в „Преди всички“ Любомир Данчев.
„Не разбирам защо ме посочиха за виновен, тук никой от свидетелите не ме посочи, че аз съм го направил. Прехвърлиха вината на мен. Но ме посрещна един добър човек като Марин и аз ще съм вечно благодарен – Господ здраве да му дава. Селото е много хубаво и чисто. Но никога няма да простя на тези, които ме осъдиха, на добрите прощавам, но на лошите – никога“. Думи на приютения бездомник, намерил своя лъч надежда за бъдещето.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..