Средно за Европейския съюз разходите за пенсии са от порядъка на 13-14% от БВП. У нас предвиденото за 2021 г. с планираното увеличение ще бъде не повече от 10%, уточни доц. Сарийски. „Тоест ние в момента и с това увеличение сме безнадеждно изостанали.“
Относно т.нар. коефициент на заместване, или каква част от доходите си от времето на активната заетост ще получава един пенсионер експертът посочи, че докато средно за Европа коефициентът е от порядъка на 56-57%, сега с увеличението за догодина в България „няма да достигнем и една трета“. В страни като Италия, Франция и Полша коефициентът е от порядъка на 65-66%. „Ако сте работили в Австрия и се пенсионирате, ще получавате грубо около две трети от това, което сте получавали като заплата. В България доходът ще ви намалее три пъти.“
Не бива да се смесват пенсионната система и системата за социално подпомагане. Във всяка нормална държава хората с ниски доходи биват подпомагани от системата за социално подпомагане, изтъкна Григор Сарийски. „Идеята на пенсионната система е да стимулира хората да декларират истинските си доходи.“
Според Григор Сарийски властта в момента демонстрира принципа „хляб и зрелища“, а предлаганите палиативни мерки не работят за свиване на разликите в социалната ножица.
„В България се наблюдава едно увеличение на ножицата между бедните и богатите като устойчива тенденция горе-долу от времето, когато ГЕРБ влязоха във властта. Съвсем нормално е сега на изпроводяк да се опитат да се помирят с онази част, която беше най-ощетена от тяхното управление. Но с тези малки подаяния, които дават в момента, изобщо не могат да ги компенсират за десетте години, в които ги ощетяваха“, коментира той.
Доц. Сарийски открива много тревожни неща в анонсираните в бюджета за догодина параметри.
„Много неща трябва да ни притесняват – на първо място това, че голяма част от бюджета на държавното обществено осигуряване ще се финансира за сметка на държавния бюджет, тоест за сметка на трансферите. При такава смесена система на финансиране, няма как тази система да издържи още дълго.“
Сарийски смята, че се нарушават голяма част от принципите, заложени в идеята за пенсионно осигуряване.
„Това, което виждаме сега в последния бюджет, е на практика едно „сплескване“ на доходите на пенсионерите. Като се увеличава приоритетно пенсията на онези, които са с най-ниски доходи и се забавя увеличението на пенсиите на онези, които са с по-високи пенсии, се получава ни повече, ни по-малко една уравниловка.“
„Сплескването“ на доходите ще има демотивираща функция, хората няма да бъдат мотивирани да декларират своите доходи, подчерта Григор Сарийски.
Структурата на българското производство постоянно са смачква, а неблагоприятните тенденции все повече българи да упражняват ниско квалифициран труд се маскират зад обобщени понятия като увеличаване на дела на високотехнологичното производство, заяви още доц. Сариев. „Като вътре във високотехнологичното производство се включват производството на бушони, облицовани кабели и т.н. Това не е нещо, което ще донесе висок доход и не е нещо, което ще ангажира високо платени експерти. Това е причината, поради която имаме ниски доходи – калпава структура на българското производство. И в тази посока нищо не се прави. Вторият огромен проблем – това е демографската структура. Няма как да имате нормален пазар на труда в една страна, в която населението постоянно застарява, а точно в тази посока не се прави абсолютно нищо.“
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..