България и САЩ подписаха два ключови документа за сътрудничество между двете страни, както това стана в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов и на държавния секретар на САЩ Майкъл Помпейо, който се включи чрез видеоконферентна връзка.
Премиерът Борисов заяви:
„Днес подписваме декларация, която касае сигурността на 5G мрежата и втори меморандум, който касае стратегическото сътрудничество между Република България и Съединените американски щати в областта на ядрената енергетика за граждански цели.
В областта на енергетиката към днешна дата мога да кажа, че на 100% имаме диверсификация на природен газ.
Ние подписваме тези споразумения в момента, когато вече имаме инструментариум на Европейския съюз за сигурността в областта на 5G мрежата“.
Държавният секретар на САЩ е изтъкнал отлично свършената съвместна работа за подготовката за изграждането на телекомуникационните мрежи от пето поколение и е изразил увереност, че с подписването на декларацията ще се гарантира целокупната сигурност на евроатлантическото семейство.
По думите на Помпейо, цитирани оп пресслужбата на Министерския съвет, защитените мрежи за 5G технологии ще позволят всички заинтересовани оператори да бъдат обучени да работят така, че да се гарантират сигурни мрежи не само за България, но и държавите членки на ЕС и НАТО.
Премиерът Борисов отбеляза, че живеем в условията на пандемия, когато е налице икономическа стагнация и затруднения в комуникацията между хората:
"С декларацията за чистотата на 5G мрежите ние се подготвяме за подобни ситуации за в бъдеще, за да не се налага да се блокира светът. Затова нашите комуникации трябва да бъдат чисти, защитени, прозрачни, етични и спазвайки всички необходими законови норми за защита на личните данни".
По отношение на енергетиката премиерът Бойко Борисов посочи, че към днешна дата вече имаме реална диверсификация на стратегическата суровина природен газ.
"С много бързи темпове успяхме да закупим 20 процента от акциите на терминала за втечнен газ в Александруполис", отбеляза Борисов. По думите му на пълни обороти се изгражда и газопроводът Гърция - България, по който може да се пренася втечнен природен газ от различни източници.
Премиерът напомни, че от 2019 година насам до България достига втечнен природен газ с произход САЩ по настоящата газопреносна мрежа:
"Разполагаме с най-добрите компресорни станции, реверсивни и можем да кажем, че успяхме да обърнем посоката за внос на газ от Изток - Запад към Юг-Север".
Премиерът отбеляза, че ядрената енергия е една от по-зелените и по-чисти енергии и затова искаме да използваме по-сигурна технология от най-ново поколение и да постигнем диверсификация на ядреното гориво.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..
От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..
Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..
Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..
Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..
Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..
Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..