„Прибързано се направиха изводи за средносрочната бюджетна прогноза. Тя беше разработена в безпрецедентна ситуация. В бюджета има ясно изразени приоритети, основно насочени към мерки за преодоляване на последствията от кризата. Аз го наричам антипандемичен бюджет, тъй като в него са заложени над 3 млрд. лева за мерки за борба срещу коронавируса... Решили сме структуроопределящи неща. Бюджетът е балансиран между Covid мерките и необходимостта от реформи в отделните системи“. Това каза пред БНР министърът на финансите Кирил Ананиев.
Той поясни, че са предвидени 1,6 млрд. лева за подкрепа на домакинствата, 576 млн. лева за бизнеса, 748 млн. лева за органите на държавното управление, натоварени с дейностите по овладяване на пандемията и последствията, 76 млн. лева за национално съфинансиране от мерки, свързани с Covid-19.
„Няма популизъм и предизборни обещания… Предвиждаме буфер в бюджета за следващата година. Бюджетите на всички министерства и ведомства ще се финансират до декември с 95% от ресурса, а 5% буфер ще се използва за форсмажорни обстоятелства в системата на здравеопазването. Ако тези 5%, или 640 млн. лева, не се похарчат, те ще помогнат да не се надхвърли предвиденият дефицит от 3,9%. От тези 3,9% близо 2,5% са свързани с Covid мерките... Няма да бъдат изоставени нито хората, нито бизнесът“.
В предаването „Неделя 150“ министър Ананиев допълни:
„В края на периода ще бъдем с дефицит (държавен дълг - бел. ред.) в рамките на 28,2% от БВП, което е далече от Маастрихтския критерий от 60%. През 2019 година средният дефицит на страните в ЕС е 77%, а на страните от еврозоната – 84%, като това е преди кризата“.
Финансовият министър подчерта, че в бюджета са предвидени и реформи - например в сектора на образованието, на здравеопазването.
„За първи път имаме голям приоритет - формирането на бюджетните взаимоотношения между държавата и общините. Със 732 млн. лева се увеличават всички видове взаимоотношения - за делегираните от държавата дейности, за изравнителната субсидия, за капиталовата субсидия“.
Той увери, че полицаите не са забравени, защото от новата година се планира 10% увеличаване на техните заплати.
Интервюто с Кирил Ананиев можете да чуете в звуковия файл.

След решението на Съвета за съвместно управление за ротация на председателя на парламента днес се очаква да бъде подписан анекс към споразумението за управление . Съветът вече потвърди принципа на ротация, предложен миналата седмица от ГЕРБ и "Има такъв народ". Все още, обаче не е уточнено за какъв период ще бъде тя и от кога ще влезе в сила. Снощи от..
Няма яснота колко са кафявите мечки в България. Срещите на хората с мечки обаче у нас зачестяват. Сред причините са намаляващите ресурси в горите. При този недостиг на ресурси поведението им създава усещане за твърде голяма численост , пояснява биологът Александър Дуцов от Световния фонд за дивата природа в България - WWF. Към факторите..
В Нидерландия се провеждат предсрочни парламентарни избори, след като четворната управляваща коалиция се разпадна заради разногласие в миграционната политика. Според социологическите проучвания в новия парламент ще влязат отново 15 партии, колкото са и в стария. Миграцията и правото на убежище остава водеща тема за избирателите, следвана от..
Министърът на правосъдието внася за одобрение в правителството проект на решение за подбор на кандидати за европейски прокурор от Република България. На днешното заседание на кабинета ще бъде внесен и изцяло новият законопроект за общите изисквания за безопасност при предоставянето на атракционни услуги. Министрите ще приемат и ще предложат на..
Националната метеорологична служба на САЩ издаде предупреждение червен код за опасност от горски пожари в планинските и предпланинските райони на окръг Лос Анджелис и окръг Вентура, предаде Асошиейтед прес От агенцията изтъкват, че гореща есенна вълна, придружена от силни ветрове, повишава риска от запалване на сухите заради липса на валежи треви и..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Южна Корея, която е последната спирка от азиатската му обиклока, съобщиха световните агенции. Тръмп ще участва в срещата на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество и ще разговаря с южнокорейюския си колега И Дже-мьон. Утре американският президент ще се срещне с китайския лидер Си Цзинпин..
В последния ден от посещението си в Саудитска Арабия президентът Румен Радев ще разговаря с министъра на икономиката и планирането на кралството. Държавният глава е в Рияд по покана на престолонаследника на страната за участие в международния форум "Инициатива за бъдещи инвестиции". Президентът Радев ще се срещне и с управителя на фонда за публични..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им..
Не приемам твърдение, че БСП няма да мине 4-процентната граница при парламентарни избори. Това са внушения на някои от опозиционните сили,..