200 младежи, които напускат алтернативна грижа, ще бъдат подпомогнати по проекта „Пътеки към свободата“, по който работи „SOS Детски селища България“. Стойността на проекта е около 200 хиляди лева. Той ще се изпълнява до 2023 година.
„Проектът „Пътеки към свободата“ има за цел да подкрепи млади хора, които напускат различни форми на алтернативна грижа, различни центрове за настаняване, приемни семейства. Когато те станат на 18 години, те трябва да напуснат тази алтернативна грижа и да започнат свой самостоятелен живот и точно този момент е изключително ключов, труден за тях. Затова ние реализираме този проект, с който искаме да подкрепим 200 млади души, на които им предстои да започнат новия предизвикателен етап от своя живот. Да ги подкрепим, за да се случи този преход малко по-плавно, без излишен стрес, тревога, страх и всичко, което съпътства човек в тази възраст“, каза в предаването „Рано в неделя“ Деница Аврамова, координатор на проекта и част от отдела „Развитие на програми“ в „SOS Детски селища България“.
Младежите търсят подкрепа основно за заплащане на наема за жилище и за завършване на курсове за придобиване на квалификация.
„Повече от половината молби, които ние получихме през първия кръг, бяха за подкрепа за намиране на квартира и за плащане на първоначалните наеми. Заедно с това на второ място младите хора имат нужда от подкрепа за образованието. Имаме няколко младежи, които заявиха професионални курсове за придобиване на свидетелство за професионална квалификация. Това бяха готварски курсове, сладкарство, чужди езици, английски език. Няколко човека записаха курсове за компютърна грамотност, която много се търси, особено в условията на тази ситуация в България“, допълни Деница Аврамова.
Проектът е финансиран от фонд „Активни граждани“, по финансовия механизъм на европейското икономическо пространство.
„Това е начинът за финансиране на всички тези дейности с цел да се подобри цялостното състояние и на младите хора, които напускат грижа, с цел да ги подкрепи, за да се борим срещу най-различни социални проблеми, с които те се сблъскват като - изолация, като ниски доходи, работа в сивите зони“, подчерта Аврамова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..