Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Станиславски: В Полша протестират ужасени млади хора, искащи радикални промени

Моментът за такъв тип политическа инициатива е подбран по много циничен начин, смята политологът

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Моментът за прокарване на такъв тип политическа инициатива е подбран по един много циничен начин". Това каза пред БНР политологът Боян Станиславски във връзка с продължаващите протести в Полша срещу почти пълната забрана на абортите, които вече са подложени на един от най-ограничителните режими в Европейския съюз.

"Основно млади хора протестират - ученици, студенти. Това е силата на протеста и определя неговата идентичност", уточни той и очерта профила на недоволните от решението на Конституционния съд да криминализира абортите: "Млади хора - ужасени, вбесени и искащи радикални промени".

Според политолога от правна гледна точка не е възможно КС на Полша да промени своето решение, но на практика може да се очаква някаква политическа реакция:

"Добре е да припомним 2016-а година, когато беше направен първият опит за тотална забрана на абортите, която трябваше да мине през парламента тогава, и на Ярослав Качински му се наложи да се оттегли поради масовата обществена мобилизация, защото той се изплаши, че ще му съборят правителството". 

По думите му полският КС е изцяло в ръцете на управляващата "Право и справедливост" .

Станиславски уточни, че тези протести са много различни от мобилизациите през последните 4-5 години в Полша, на които бяха издигани лозунги за връщане на статуквото от преди "Право и справедливост" да дойде на власт.

Интервюто на Петър Волгин с Боян Станиславски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Б. Борисов: Арестът на кмета на Варна внесе "лъжичка катран" в най-успешната седмица за България

Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов арестът на кмета на Варна Благомир Коцев е събитието, което е внесло "катран" в най-успешната седмица за България. Цяла Европа застана зад България, а агенциите повишиха кредитния рейтинг на страната ни, а всички въпроси са свързани с кмета на Варна, коментира пред журналисти Борисов. Желязков не вижда..

публикувано на 13.07.25 в 13:14

Села в Дупнишко са без вода заради ремонти по язовир "Дяково"

Четири села в Дупнишко са без вода заради ремонти по язовир "Дяково". Става дума за Дяково, Палатово, Кременик и Червен брег, а водоподаването ще бъде възобновено до 23 ч. тази вечер, От  "Кюстендилска вода" се извиняват на абонатите за причинените неудобства, като апелират за толерантност в случай на възникване на аварии по водопреносната..

публикувано на 13.07.25 в 13:06

С водосвет откриха ремонтираното детското УНГ отделение в ИСУЛ

С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..

публикувано на 13.07.25 в 13:00
Стою Стоев

Стою Стоев, ПП: Ще подкрепим всички вотове на недоверие, които не отдалечават България от Европа

"Процесът срещу Благомир Коцев е политически. Ако смятат да продължават по този начин, ще бъде един голям автогол за тях". Това заяви пред БНР Стою Стоев, зам.- председател на парламентарната група на ПП-ДБ. "Истинските корупционери натискат единствената истинска опозиция. Всеки в България знае кои са хората, които трябва да бъдат..

публикувано на 13.07.25 в 12:45

Четирима пострадали в ПТП в прохода "Петрохан"

Тежка катастрофа на прохода "Петрохан" прати четирима в болницата в Монтана. В пътния инцидент вчера са участвали мотоциклет и два автомобила. Катастрофата е станала вчера около 19 часа. Мотоциклет, управляван от 47-годишен жител от Монтана, пътувал от София към Монтана, при движение с несъобразена скорост, на десен продължителен завой,..

публикувано на 13.07.25 в 12:40
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

Силви Кирилов: Прогнозната цена за изграждането на Националната детска болница е 382 млн. евро

Прогнозната стойност за изграждането на Националната детска болница е 382 млн. евро без ДДС. В тази сума се включват абсолютно всички дейности, а не само строителството, обяви на брифинг министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. Той определи като "лъжа" твърдението, че се строи "златна болница за един милиард лева": "Прави се опит за..

публикувано на 13.07.25 в 12:19
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Трябва да се постигне обединение на добрите сили

Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с минимално количество гласове.  Вотът вече не дава знак на никого и за нищо. И не е въпросът, дали ще го поискаме сега или през септември. Така адв. Татяна Дончева, лидер на Движение 21, коментира в..

публикувано на 13.07.25 в 12:11