Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джо Байдън ще е победителят, прогнозира проф. Олег Йорданов

Математикът припомни, че Америка преизбира президентите си, освен когато са неуспешни

Предварителното гласуване в Илинойс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Социологическите проучвания очертават интригуваща картина на президентската битка в САЩ. Броят на предварително гласувалите тази година  надхвърли 90 милиона души. За сравнение – общо гласувалите на миналите президентски избори в Съединените щати са били 138.8 милиона души. Това на практика означава, че вече са постигнати 67 процента от избирателната активност на предишните избори.

Възможно ли е математически да се предвиди изходът от президентския вот?

В момента данните сочат голямо предимство на кандидата на Демократическата партия Джо Байдън пред настоящия президент Доналд Тръмп, каза за БНР  математикът проф. Олег Йорданов, който преподава във факултета по математика и статистика в един от университетите в Южна Каролина.

Предварителното гласуване във Флорида

„В Америка президентът не се избира пряко. Избират се 538 души, да ги наречем електори (които формират електоралната колегия – бел. ред.), които след това избират президента и тук е цялата трудност при определяне кой ще е следващият президент. Тези електори се избират по щати. Ако в един щат един кандидат спечели дори с един глас повече, всички електори в този щат, колкото и да са те пропорционално на жителите в този щат, отиват за него. С изключение на два щата – Мейн и Небраска, които са сравнително малки и нямат значение, може да се преразпределят електоратите.“

В ключови щати кандидат-президент може да спечели неочаквано и с това да обърне резултата, коментира проф. Олег Йорданов. Това се случи и през 2016 година.

„По тази прогноза Байдън води убедително. 347 срещу 191, които ще бъдат избрани – хора от електоралната колегия, а са необходими 270. Разликата е такава, че даже да се получи стандартна статистическа грешка, с много голяма вероятност, 90 на 10% следващият президент ще се казва Джо Байдън и ще е демократ“, допълни проф. Йорданов.

Исторически най-голямата разлика между прогнозни и реални резултати е постигнал Роналд Рейгън през 1980 г.

Всички социологически агенции в САЩ публикуват не само крайните си прогнози, но и необработени данни и моделите, по които обработват данните, уточни проф. Йорданов и определи това като добър пример и за българските агенции.

Един от източниците на грешка – когато резултатът изглежда прекалено сигурен, това демотивира част от избирателите на дадена партия, отбеляза още математикът.

Телефонното допитване като метод за сондажи води до това, че хора с университетско образование и живеещи близо до центровете на големите градове са по-склонни да отговарят, а повечето от тях по правило са привърженици на Демократическата партия. Това се смята за една от причините за изкривяване на данните през 2016 година, когато социолозите даваха предимство на Хилари Клинтън.

Америка има традиция да преизбира президентите си. Неуспешната политика е важен фактор това да не се случва, изтъкна още Олег Йорданов.

Прецедент за непризнаване на изборите в американската история няма. При настоящата усложнена обстановка и поляризация на американското общество непризнаването на изборните резултати от страна на някой от кандидатите крие неизвестни, смята той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тръмп - Байдън - ден преди сблъсъка

В САЩ започна обратното броене преди утрешните избори. Президентът Доналд Тръмп призова привържениците си да отидат до урните, за да заличат преднината на демократите, които са по-активни в предварителното гласуване. В него вече са взели участие..

обновено на 02.11.20 в 17:22
ВИЖТЕ ОЩЕ

Висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса

Гърция поддържа висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса, до който и България има достъп. Гръцкият газов оператор ДЕСФА съобщава за засилен интерес към терминала за съхранение и обработка на втечнен газ до Ревитуса...

публикувано на 28.11.24 в 10:06

Без номинация за председател на Върховния административен съд на първото заседание на Пленума на ВСС

Без номинация за председател на Върховния административен съд  на първото заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет ,  на което могат да бъдат внасяни предложения. Процедурата е втора след като първата се провали именно заради липса на..

публикувано на 28.11.24 в 10:01

Фестивалът "Вятър - птици - море" предстои през уикенда в Шабла

Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът "Вятър - птици - море" , който е част от проекта "Шабла и птиците". Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината..

публикувано на 28.11.24 в 09:51
Акция срещу наркоразпространението в Мелбърн, 18 ноември 2020 г.

Мащабен удар срещу наркотрафика по новия Тихоокеански маршрут

Властите на десетки държави конфискуваха 225 тона кокаин в рамките на 6-месечна мегаоперация, в която бе разкрит нов Тихоокеански маршрут за наркотрафик от Южна Америка до Австралия, съобщиха в сряда колумбийските военноморски сили, предаде АФП...

публикувано на 28.11.24 в 09:32
Елиз Стефаник

Заплахи към номинирани за новата администрация на Тръмп

В последните дни са отправени заплахи към номинирани за новата администрация на американски президент Доналд Тръмп. Съобщението бе направено от говорителя на Доналд Тръмп Карълайн Левит. Предупрежденията за атаки включват от бомбени заплахи до..

публикувано на 28.11.24 в 09:13

Общинският съвет в Ловеч се раздели за вдигането на местните данъци

На днешното си заседание ловешкият общински  съвет ще обсъди и гласува предложенията на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината. Предлага се данъкът върху недвижимите имоти да скочи с 30 на сто,..

публикувано на 28.11.24 в 09:10

Както обичайно, грипът тръгва по-масово декември, пик - в края на януари

Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари . Това напомни в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и..

публикувано на 28.11.24 в 08:54