Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джо Байдън ще е победителят, прогнозира проф. Олег Йорданов

Математикът припомни, че Америка преизбира президентите си, освен когато са неуспешни

Предварителното гласуване в Илинойс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Социологическите проучвания очертават интригуваща картина на президентската битка в САЩ. Броят на предварително гласувалите тази година  надхвърли 90 милиона души. За сравнение – общо гласувалите на миналите президентски избори в Съединените щати са били 138.8 милиона души. Това на практика означава, че вече са постигнати 67 процента от избирателната активност на предишните избори.

Възможно ли е математически да се предвиди изходът от президентския вот?

В момента данните сочат голямо предимство на кандидата на Демократическата партия Джо Байдън пред настоящия президент Доналд Тръмп, каза за БНР  математикът проф. Олег Йорданов, който преподава във факултета по математика и статистика в един от университетите в Южна Каролина.

Предварителното гласуване във Флорида

„В Америка президентът не се избира пряко. Избират се 538 души, да ги наречем електори (които формират електоралната колегия – бел. ред.), които след това избират президента и тук е цялата трудност при определяне кой ще е следващият президент. Тези електори се избират по щати. Ако в един щат един кандидат спечели дори с един глас повече, всички електори в този щат, колкото и да са те пропорционално на жителите в този щат, отиват за него. С изключение на два щата – Мейн и Небраска, които са сравнително малки и нямат значение, може да се преразпределят електоратите.“

В ключови щати кандидат-президент може да спечели неочаквано и с това да обърне резултата, коментира проф. Олег Йорданов. Това се случи и през 2016 година.

„По тази прогноза Байдън води убедително. 347 срещу 191, които ще бъдат избрани – хора от електоралната колегия, а са необходими 270. Разликата е такава, че даже да се получи стандартна статистическа грешка, с много голяма вероятност, 90 на 10% следващият президент ще се казва Джо Байдън и ще е демократ“, допълни проф. Йорданов.

Исторически най-голямата разлика между прогнозни и реални резултати е постигнал Роналд Рейгън през 1980 г.

Всички социологически агенции в САЩ публикуват не само крайните си прогнози, но и необработени данни и моделите, по които обработват данните, уточни проф. Йорданов и определи това като добър пример и за българските агенции.

Един от източниците на грешка – когато резултатът изглежда прекалено сигурен, това демотивира част от избирателите на дадена партия, отбеляза още математикът.

Телефонното допитване като метод за сондажи води до това, че хора с университетско образование и живеещи близо до центровете на големите градове са по-склонни да отговарят, а повечето от тях по правило са привърженици на Демократическата партия. Това се смята за една от причините за изкривяване на данните през 2016 година, когато социолозите даваха предимство на Хилари Клинтън.

Америка има традиция да преизбира президентите си. Неуспешната политика е важен фактор това да не се случва, изтъкна още Олег Йорданов.

Прецедент за непризнаване на изборите в американската история няма. При настоящата усложнена обстановка и поляризация на американското общество непризнаването на изборните резултати от страна на някой от кандидатите крие неизвестни, смята той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тръмп - Байдън - ден преди сблъсъка

В САЩ започна обратното броене преди утрешните избори. Президентът Доналд Тръмп призова привържениците си да отидат до урните, за да заличат преднината на демократите, които са по-активни в предварителното гласуване. В него вече са взели участие..

обновено на 02.11.20 в 17:22
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бундестагa отбелязват 80-годишнината от края на Втората световна война

80-годишнината от края на Втората световна война ще бъде отбелязана  в германския Бундестаг днес, с официална възпоменателна церемония. Очаква се германският президент Франк-Валтер Щайнмайер да произнесе реч за уроците от войната. Според..

публикувано на 08.05.25 в 08:36
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Си и Путин ще разговарят в Москва

Китайският президент Си Цзинпин и руският му колега Владимир Путин ще разговарят днес в Москва, предаде ТАСС. Според Кремъл в основата на разговорите между двамата лидери ще бъдат строителството на отдавна планиран втори тръбопровод за износ на..

публикувано на 08.05.25 в 08:34
Пожарната в Лом

Ден на отворени врати в пожарните служби в Лом, Монтана и Берковица

Ден на отворени врати има днес в пожарните служби в Лом, Монтана и Берковица. Инициативата е с цел обучение на доброволци за борба с горските и полските пожари. В Деня на отворени врати се предоставя възможност за обучение на граждани,..

публикувано на 08.05.25 в 08:28

Асоциацията на професионалистите по здравни грижи иска медсестрите да сключват договори с НЗОК

Да бъдат предприети нужните действия, така че от следващата година амбулаторните практики на медицински сестри и акушерки да сключват договори със Здравната каса. Затова ще настояват от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи по време на..

публикувано на 08.05.25 в 08:22

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов"...

публикувано на 08.05.25 в 08:15

Изслушват шефовете на спецслужбите за евентуален саботаж срещу Ф-16

Парламентарната комисия по контрол на службите за сигурност се събира, за да изслуша шефовете на спецслужбите заради "евентуален саботаж срещу официалното приемане на изтребителя Ф-16". Искането дойде от председателя на комисията Атанас Атанасов...

публикувано на 08.05.25 в 08:12
Доц. Атанас Банчев

Липсата на кръводарители - основният проблем на пациентите с таласемия у нас

 Детският хематолог от болница ИСУЛ доц. Атанас Банчев препоръчва изследване на пълна кръвна картина в детска възраст, за да може да се открият пациенти, които са рискови за носителство на генната мутация за заболяването таласемия. Днес е Световният..

публикувано на 08.05.25 в 08:10