Таханът е произведен от българска фирма със суровина, дошла от Нидерландия, внесена там от Индия.
Според Българската асоциация „Биопродукти" начинът, по който се тиражират недоказани съмнения и се отнасят към името и марката на утвърдена компания, която няма вина за допускането на съмнителна стока на територията на ЕС, е недопустим за официална институция като Агенцията по храните.
Радостин Русев произвежда биотахан от 5 години. Проверяват го често. Този път инспекторите се появяват след сигнал от европейската система за бързо предупреждение.
В Нидерландия са направени изследвания за съмнения за наличие на пестициди във внесения от Индия биосусам. Производителят смята, че още при влизането на суровината в границите на ЕС би следвало да са направени анализи на състава й.
Русев разполага с документ за качеството на получената от Нидерландия партида. „Доколкото разбрахме, в цяла Европа в момента има много сериозен проблем със сусам, който се изтегля от пазара“, отбелязва той.
Производителят на биотахана ще изследва сусама, с който работи, и в акредитирана лаборатория у нас.
Радостин Русев отчита, че най-голямата щета в момента е загубата на добра репутация. Вече има нападки от клиенти.
Самата проверка все още не е приключила. Не е ясно има или не наличие на пестициди. Междувременно обаче от БАБХ оповестиха в съобщение до медиите името на фирмата производител. Русев пита защо в разрез на обичаната практика „така целенасочено“ се назовава името на фирмата, което трупа негативи върху дейността й.
След излизането на лабораторните резултати Радостин Русен ще търси правата си по съдебен път.
Повече по казуса чуйте в звуковия файл.В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
Всяко решение за гората днес се отразява за едно десетилетие и столетие. Най-важно е да запазим хората работещи в горите. Има възможни решения,..