В Съединените щати по Източното крайбрежие избирателни секции вече отвориха врати за провеждане на вот, който ще реши дали президентът Доналд Тръмп печели втори мандат, или опонентът му Джо Байдън ще стане новия обитател на Белия Дом. Близо 100 милиона вече са гласували по пощата или предварително. Според наличната информация, която не обхваща цялата страна, демократите са по-активните при предварителното подаване на гласове, докато републиканците са по-склонни да гласуват днес.
Тези избори се определят като най-важните за това поколение. След четири години управление на Тръмп американците казват дали са харесали това, което е постигнал и искат още от неговите политики. Това е една от най-необичайните кампании в американската история, изцяло промененаq след като пандемията от Covid-19 навлезе в страната и доведе до смъртта на поне 230 хиляди, а заразените са над 9 милиона.
Някои от избирателите очакват промяна:
„Безпорядъкът, в който бе превърната страната ни през изминалите четири години, всички обичани от мен хора са изключително изплашени, разочаровани. Хора се разболяват, губят поминъка си. Обезпокояващо е нивото на насилие. Определено се надявам на добър резултат от вота“.
От другата страна привърженици на Тръмп казват, че той е направил невероятно добри неща за Америка.
Днес една от основите теми е кога ще научим кой печели.
По принцип преброяването на гласовете отнема няколко дни, но победителят е ясен в малките часове на следващия ден. Тази година обаче нагласите са за дълго чакане в продължение на дни и дори седмици, заради скока в гласуването по пощата, породен от пандемията.
Изборите преминават на фона на протести за расова справедливост. Има опасения, че изходът от изборната битка може да стане повод за нови изблици на напрежение. Наскоро шефът на полицията във Вашингтон, цитиран от "Вашингтон пост", заяви, че сред органите на реда е широко разпространена увереността, че ще има безредици след изборите, независимо кой спечели.
Властите в Съединените Щати предвиждат безпрецедентни мерки за охрана на процеса на изборите в една година пълна с моменти на напрежение. Органите на реда се готвят да отговорят на случаи на сплашване на гласоподаватели, случаи на насилие и безредици.
"Притесненията за сигурността идват от очаквани действия на крайно десни привърженици на Тръмп", заяви пред БНР Моника Евстатиева - старши продуцент разследвания в Американското национално обществено радио.
"Това, което се случи след убийството на Джордж Флойд, започна нова глава в историята на расизма в Америка. Започна нов разговор, който е на психологическо ниво, на което за първи път започна да се преосъзнава разговорът за расизма в САЩ. Какви неща могат да бъдат казани, но се смятат за расистки", подчерта българката, която живее от 2006-а в Съединените щати.
Според нея Байдън не е имал лост да попречи на ескалацията, тъй като той не е на власт.
Разликата в реакцията на Тръмп и Байдън бе определящ фактор при избора на някои гласоподаватели. Подходът на двамата представи две противоположни визии за справяне с проблема.
Тръмп отказва да заклейми категорично крайно десни групировки и това се разчита като даване на карт бланш за техни действия след изборите. За органите на реда най-големият риск се крие в удължаване на периода без ясен победител. Властите уверяват, че са готови, но обществото също очаква гаранции, че действията им няма да са прекомерни спрямо мирно протестиращи.
В една изпълнена с предизвикателства година се очакват още протести. Както настояващи за равни права, така и недоволни от резултата могат да излязат по улиците. В такава ситуация поставянето под съмнение на вота не помага. Тръмп неведнъж е атакувал с недоказани твърдения гласуването по пощата. Той също призова съмишлениците си да наблюдават изборните секции на фона на предупреждения от администрацията, че екстремисти биха могли да атакуват събития свързани с подаване на гласове по време на изборите и след това.
Байдън заяви категорично, че ще приеме изхода от вота и отхвърли предположението, че Тръмп ще откаже да напусне Белия Дом, ако загуби. Джо Байдън заяви също, че не смята, че ще има ситуация на „преврат“ във Вашингтон.
Репортажи на Младен Петков в "Изборът на Америка" по "Хоризонт" можете да чуете от звуковите файлове.
Пред американската телевизия "Фокс нюз" Тръмп заяви, че Великобритания и Франция "не са направили нищо", за да сложат край на войната в Украйна. Идната седмица британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон ще посетят поотделно Вашингтон, на фона на задълбочаващия се разрив между Тръмп и украинския му колега Володимир..
"Докато държавата и институциите ѝ не служат на всички, а само на експлоататорски елит, е много трудно да се постигне икономическо развитие на цялата нация," гласи един от изводите на Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, които получиха Нобеловата награда за икономика миналата година. Те доказват, че в дългосрочен план най-успешните..
Около стотина предимно млади хора се включиха в протеста срещу провеждането на "Луковмарш". Представителите на различни неформални организации се обявиха срещу неонацизма и ксенофобията. Шествието на премина през центъра на столицата по маршрут бул. "Васил Левски", ул. "Граф Игнатиев" и се очаква да завърши около 13 часа пред Пилоните на..
Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..
Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме . Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..
Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..
Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..