Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството на Етиопия няма намерение да спира офанзивата в щата Тигре

Етиопският министър-председател Абий Ахмед (вляво) с държавния секретар на САЩ Майк Помпейо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Африкански страни призоваха етиопския премиер Абий Ахмед да спре военната операция в северния етиопски щат Тигре, за да се избегне гражданска война. Близки до премиера източници обаче казват, че той не показва признаци, че ще сложи край на конфронтацията там между федералните войски и силите на влиятелна етническа фракция, предаде "Ройтерс".

Федералните сили влязоха в сблъсък с местните сили вчера, след като Абий им нареди да отвърнат на предполагаема атака, извършена от Фронта за народно освобождение срещу федерални военни в Тигре.

Фронтът беше доминираща политическа сила в мултиетническата управляваща коалиция в продължения на десетилетия, но я напусна, след като Абий, който е член на етническата група оромо, бе избран за премиер преди две години и реорганизира коалицията в еднопартийна структура.

Страните от региона се опасяват, че кризата в Тигре може да ескалира във война при управлението на Абий, който миналата година получи Нобеловата награда за мир заради това, че е сложил край на продължилия десетилетия наред конфликт със съседна Еритрея, но който трябваше да се справя с етнически бунтове в страната.

Напрежението с Фронта ескалира от септември, когато в Тигре имаше местни избори, организирани против волята на федералното правителство, което ги определи за незаконни. В последните дни и двете страни се обвиняваха взаимно в планиране на военен конфликт. Според източници сега се полагат усилия за насърчаване на диалога, като те са подкрепяни от Африканския съюз. Но властите в Адис Абеба им се противопоставят и казват, че трябва да елиминират заплахата, която представлява Фронтът.

Десетки федерални военни бяха убити в първия ден на сраженията в Тигре, казва дипломатически източник. Засега не се съобщава за жертви сред силите на Фронта.

Правителството е прекъснало всички телефонни и интернет връзки в щата.

Днес етиопските депутати одобриха извънредното положение, обявено от федералното правителство в Тигре, предаде "Франс прес". Премиерът го обяви вчера и каза, че то ще е в сила за шест месеца. Вчера той обяви и началото на военната операция срещу властите на Тигре. Извънредното положение дава на правителството всички необходими правомощия, за да защитава мира и суверенитета на страната, както и да запази обществената сигурност, закона и реда и разрешава също така да се суспендират някои политически и демократични права, според етиопската конституция. То позволява и въвеждането на комендантски час, извършване на претърсвания без заповед, ограничаване на комуникациите и придвижванията и задържане на всеки, който е заподозрян в незаконни дейности, заплашващи конституционния ред.

Американският държавен секретар Майк Помпейо както изглежда подкрепи действията на Абий в туит, в който призовава за незабавни действия за възстановяването на мира и за деескалация на ситуацията. Той подкрепи твърденията на правителството, че Фронтът е отговорен за насилието в Тигре.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Индия изстреля най-тежкия си спътник досега

Индия изстреля най-тежкия комуникационен спътник в историята си - поредна стъпка в амбициозната ѝ космическа програма, предаде Франс прес. Спътникът CMS-03 беше изведен в орбита от космодрума Шрихарикота в южния щат Андхра Прадеш. С тегло около 4 410 килограма, CMS-03 е „най-тежкият комуникационен спътник, изстрелван някога от Индия, подчерта..

публикувано на 02.11.25 в 22:05

Тежка катастрофа на бул. "Витоша" в София

На столичния бул. "Витоша" 93 мощен автомобил се е сблъскал с поне 6 други коли, съобщиха потребители във Фейсбук групата "Катастрофи в София". Очевидец твърди пред bTV, че дрегерът, с който е бил тестван шофьорът e отчел 1,7 промила алкохол.  Причинителят на инцидента пък заявявал, че е управлявал колата си с не повече от 50 км/ч. От СДВР..

публикувано на 02.11.25 в 21:19

Полиция блокира изходите на Ловеч, издирва избягал затворник

Полиция блокира изходите на град Ловеч. Причината - издирва се един от двама затворници, избягали от затворническото общежитие.  Вторият беглец е заловен на територията на града малко след сигнала за бягството им, подаден в 18 ч.  Издирването продължава.

публикувано на 02.11.25 в 21:09
Бенямин Нетаняху

Израел предупреди ливанците да очакват нови бомбени удари заради "Хизбула"

Израел предупреди ливанците да очакват нови бомбени удари, ден след като четирима души загинаха при израелска атака. Премиерът Бенямин Нетаняху обвини властите в Ливан, че не спазват задължението си по примирието отпреди година, което изисква шиитската групировка Хизбула да предаде оръжието си: "Хизбула търпи нови удари, но се опитва да се..

публикувано на 02.11.25 в 21:06

След санкциите от САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт": Турция купува все по-малко руски петрол

Турция купува все по-малко руски петрол, откакто Съединените щати обявиха санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт", съобщават източници на агенция Ройтерс. След началото на руското нашествие в Украйна и последвалите европейски санкции, Турция се превърна в третия по големина купувачи от Русия след Индия и Китай. През първите 10 месеца на тази година..

публикувано на 02.11.25 в 20:44

Съдът отмени глоба от 220 000 лева, наложена на ТЕЦ "Бобов дол" от РИОСВ

Глоба от 220 000 лева, наложена на ТЕЦ "Бобов дол" от РИОСВ и потвърдена на първа инстанция от Районен съд-Дупница, беше отменена с решение на Административния съд в Кюстендил. Решението е окончателно.  Наказателното постановление от 220 000 лева за "ТЕЦ - Бобов дол" е след проверка от РИОСВ, извършена извънредно по сигнал на 15 октомври 2024 г.,..

публикувано на 02.11.25 в 20:13

Надзорният съвет на НОИ отново ще гледа предложението за ръст на осигурителната вноска

Предлаганото увеличение на осигурителната вноска с 2 процентни пункта ще бъде обсъдено утре от Надзорния съвет на НОИ. Няма промяна в други параметри на бюджета на общественото осигуряване. Пенсиите ще се осъвременят от първи юли по Швейцарското правило  с между 7 и 8 процента. На по-късен етап ще се изчисли точният процент.  От 1 януари..

публикувано на 02.11.25 в 19:03