Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Правов: Все още е трудно да се каже кой ще положи клетва като президент на САЩ

И двете страни имат основания да оспорват изборите, казва политологът

Снимка: БТА

„На този етап е много трудно да се каже кой ще положи клетва като президент. Изглежда шансовете на Байдън са една идея по-големи, но остават ключови щати, т.нар. щати бойни полета, където се решават изборите, в които разликите между двамата кандидати са изключително малки и в рамките на статистическата грешка. На места единият от двамата води с по 2 хиляди гласа, по 8 хиляди гласа.“ Това каза пред БНР политологът Калоян Правов от Българското либертарианско общество.

Тук може да имаме ситуация, която се наблюдаваше в Щатите през 2000-а година, където във Флорида имаше съдебно решение как да се преброяват бюлетините в състезанието между Буш и Ал Гор. Само че тогава беше в един щат, сега има възможност това да се случи в два или три щата. И двете страни имат основания да заведат дела дори с искане да не се зачитат резултатите от изборите. Не само чисто юридически, но и чисто политически основания. Възможно е да се получи някакъв тип политическа криза“, посочи Правов.

Сегашният президент Доналд Тръмп има основания да претендира намеса на съда и разследване, „защото се получиха основателни съмнения за манипулация на вота“, смята политологът. Аргументите - тази година вотът е в много по-голяма степен от обичайното по пощата, а с този метод може по-лесно да се злоупотребява, поясни Калоян Правов.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има странни данни, които си заслужават разследването – например в един от щатите, който беше много оспорван, хората, които са пускали бюлетини, за да гласуват по пощата вкъщи, са горе-долу по равно за републиканци и демократи по статистика. Но гласовете, които се получават по пощата от този щат излиза, че са над 70-75% за Джо Байдън. Сигурно има някакво обяснение, но си струва да се разследва.“

Въпреки радикалната си реторика, политиката на Тръмп е естествено продължение на заложеното от предшествениците му и предишните президентски администрации. В повечето развити демокрации нещата са структурни – имат своя инерция и последователност с леки нюанси, но нищо радикално, отбеляза още политологът.

Снимка: БТА

„Но вторият план, който е по-важният предвид разделението, е чисто общественият план. Малко или много цялата нация е разделена. В последните 4 години и Доналд Тръмп, но и медиите допринесоха за това преживяването да е много нажежено. /…/ Трябва да се търси заздравяване на обществената тъкан, тъй като от последните 4 години много е пострадала.“

Калоян Правов прогнозира, че е възможно леко затопляне на отношенията с Европа, ако Байдън спечели вота. „Имайте предвид, че във външната политика нещата се броят по-скоро на десетилетия. Като цяло Америка сменя своя стратегически фокус към Южнокитайско море и Китай, трансатлантическите отношения не са приоритет и едва ли ще станат много по-голям приоритет при Джо Байдън. Като цяло охладняването между ЕС и САЩ е трайно явление.“

„Каквито и политики да предприеме Байдън, ще бъдат разводнена версия на това, което е обещавал, не е изключено да има сериозно разочарование от него дори в рамките на първата година“, подчерта Калоян Правов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:42
Роберт Фицо

Очакват се подробности за покушението срещу Фицо. Без опасност за живота е

Словашката полиция днес ще съобщи подробности за покушението срещу премиера Роберт Фицо.  Той беше прострелян вчера в град Х а ндлова и опериран в болницата в Банска Бистрица. Вицепремиерът То маш Та раба съобщи, че операцията е минала добре и за момента няма опасност за живота му. Робърт Фицо е дошъл в съзнание след продължилата три..

публикувано на 16.05.24 в 07:23

Прогноза на ЕК: 3,1 на сто е очакваната инфлация за България

3,1 на сто е очакваната инфлация за България за тази и 2,6 на сто за следващата година, сочат данните от огласената пролетна икономическа прогноза на Еврокомисията за 2024-та година. Низходящата тенденция на външните цени се очаква да ограничи инфлацията на цените на енергийните и неенергийните индустриални стоки, се казва в прогнозата...

публикувано на 15.05.24 в 13:36

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите . Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.  " Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията ", посочи пред БНР Атанас Василев -..

публикувано на 15.05.24 в 10:19

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. На 17 май ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  От ефира на БНР председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес..

публикувано на 15.05.24 в 09:15

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59