Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епидемичната картина в Кърджалийско - повече пневмонии от обичайното, легла има

Болницата в Кърджали
Снимка: БГНЕС

В аптеките в Кърджали няма бързи тестове за Covid–19, а търсенето е голямо. Не достигат и антивирусните препарати. Това установи репортерска проверка на Радио Кърджали. 

Според лекари в последните дни се наблюдава увеличаване на броя на пациентите с грипоподобни симптоми. Това е причината за повишеното търсене на противогрипни ваксини, основно от възрастни хора. От Регионалната здравна инспекция съобщиха, че на този етап не се налага обособяването на болница за лечение само на пациенти с коронавирус. 

Проверка в аптечната мрежа показа тревожна тенденция – масово се купуват антибиотици, много често без рецепта. Явно хората ги е страх и се запасяват, коментира фармацевт, пожелал анонимност. В част от обектите липсват антивирусни препарати, предписвани като ефективно средство в първите дни на заболяването. Няма противогрипни ваксини. Свършили са и бройките, отпуснати на личните лекари за пациенти над 65 години.

Доктор Гергин Габровски е общопрактикуващ лекар в Момчилград. В листата му има над 5 000 души, 1 200 от които са възрастни хора. Получените ваксини са били само 90 и са изчерпани. Всеки ден се обаждат пациенти с въпроса ще има ли още ваксини. Отговорът е отрицателен. Има и много хора с грипоподобни симптоми.

Някои от тях излизат положителни. Някои не можем да докажем, че е Covid, защото просто не си правят изследвания. Но общо взето не е грип това, което е в момента. Настинка, ринити, чукаме на дърво, че астматиците засега добре държат.“

Почти всеки ден доктор Габровски изпраща по един пациент в болница със съмнения за Covid. 

„Някои са си направили тест и се оказва, че тестът е отрицателен, но същевременно има пневмония. Никой не може да гарантира. Тестът невинаги дава 100% сигурност, че е положителен на Covid инфекция, а рентгенологично горе-долу върви наистина на този тип пневмония.“

Пневмонията се открива на рентген, а тестът е отрицателен - това е тенденция от десетина дни, отбелязва общопрактикуващият лекар. „Други години сме нямали толкова много пневмонии по това време. Почти всеки ден има по един-двама човека с пневмония. Общо взето е притеснително“, коментира д-р Гергин Габровски.

Около 30 на сто от последно направените тестове в област Кърджали са положителни. Близо 500 души са на домашно лечение, а под карантина са над 800. Още 36 пациенти са приети в болница по данни на Регионалната здравна инспекция. Според директора д-р Виктор Кирчев на този етап не се налага разкриване на болница само за лечение на пациенти с Covid. Засега има достатъчно легла, уверява той. Според д-р Кирчев има недостиг на медицински персонал, но колегите му се справят на този етап дори с цената на денонощни дежурства.

Съгласно заповедта на здравния министър най-голямата болница в района – тази в Кърджали, вече има мобилен пункт за изследване на пациенти със симптоми на Covid. Пунктът се намира встрани от болницата и работи от няколко дни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Владислав Андонов, ортопед и гръбначен хирург

Д-р Андонов: Физическите тренировки трябва да са интересни, за да ги правим редовно

Ежедневните тренировки не водят до по-бърз ефект за тялото ни през лятото – организмът ни има лимит, който може да понесе и да се възстанови, а прекрачването му води до умора. Това разказа в интервю за "Хоризонт" д-р Владислав Андонов, ортопед и гръбначен хирург, със страст към спортната медицина. Д-р Андонов работи с различни хора – от..

публикувано на 10.08.25 в 06:10

Няма установен умишлен палеж в област Пазарджик за тази година

31 досъдебни производства за причиняване на пожари по непредпазливост са образувани в област Пазарджик от началото на годината. По-голямата част от тях са причинени през последните два месеца.  Към момента няма установен умишлен палеж. Заради умишлен палеж изгоряха 50 декара сухи треви и горска растителност в Тервелско В сравнение с миналата..

публикувано на 09.08.25 в 11:20

Броени дни до OPEN BUZLUDZHA 2025

Разнообразни музикални изпълнения ще има в трите вечери на предстоящия фестивал Open Buzludzha, който ще се състои от 15 до 17 август край монумента  "Бузлуджа" . Организаторите са фондация "Проект Бузлуджа". Това е петото издание на фестивала, като тази година той е с вход свободен по повод десетата годишнина на фондацията, която работи..

публикувано на 09.08.25 в 10:01
ХІII Национален събор на народното творчество в Копривщица

ХІII Национален събор на народното творчество в Копривщица

Над 6 000 участници от близо 800 формации се очаква да вземат участие в Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица , който ще се проведе до 10 август. В Националния събор на народното творчество в Копривщица ще вземат участие носители и наследници на локално нематериално културно наследство – певци,..

публикувано на 09.08.25 в 08:52
Бойко Димитров

Бойко Димитров: Екипът на Васил Терзиев не се е разпаднал

"Още в началото на мандата в Столична община бяхме наясно, че ще сме в много трудна ситуация и особено за мнозинството ". Това обясни пред БНР  Бойко Димитров , общински съветник от ПП-ДБ: "То се видя, че за определени неща може да се намира мнозинство, но когато се засягат икономически интереси, то е почти невъзможно , тоест там си има една..

публикувано на 08.08.25 в 15:04
Мирослав Зафиров

Мирослав Зафиров: В Газа има колосална хуманитарна криза вече 22 месеца

" В Газа има една колосална хуманитарна криза, която тече вече 22 месеца и с плановете, които тази нощ са станали факт за окупация на Газа като територия, не само на града Газа,  не мисля, че ще видим каквото и да било решение на проблема , който продължава да се развива". Това коментира пред БНР Мирослав Зафиров , дипломат от ООН: "Няколкото..

публикувано на 08.08.25 в 14:27
Никола Газдов

Никола Газдов: Има силна дезинформационна кампания срещу възобновяемата енергия

" Има много силна класическа дезинформационна кампания срещу възобновяемата енергия ". Това каза пред БНР Никола Газдов , председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия: " Разпространяват се всякакви фалшиви твърдения - колко е опасно да се разполагат перки близо до населени места, как фотоволтаичните панели..

публикувано на 08.08.25 в 11:09