Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джон Зогби: Американците изглеждат безнадеждно разделени

Снимка: БТА

Хаос и несигурност, нито червена, нито синя вълна, изпитание за демокрацията, заплаха за гражданския ред - така изглеждат Съединените щати след президентските избори. Борбата е за всяка бюлетина, а който и да спечели - прогнозите за американското общество не са добри. Това показва анализът на изборния ден на Джон Зогби - един от най-известните гласове в социологията на Съединените щати, основател на компанията "Зогби Стратеджис", а негови клиенти са едни от най-големите американски конгломерати.

"Всъщност няма изненада. Мнозина очакваха да не знаем кой е победителят в продължение на дни. Най-доброто предположение е, че това ще стане до края на седмицата", казва Джон Зогби. Според него американците трябва да са търпеливи.

"Тъй като резултатите на двамата кандидати са много близки, трябва да очакваме повторно преброяване в някои щати, което ще означава забавяне на официалните резултати с още няколко дни. И после, както се зарече президентът Доналд Тръмп, ще има съдебни битки за преброяването на предварително гласувалите".

Но какво показва разбивката на американски вот? Първо Джо Байдън стана кандидатът, спечелил най-много гласове в историята на Съединените щати - над 73 милиона, но не успя да постигне помитаща синя вълна.

"Изглежда, че Тръмп успя да постигне червена вълна с гласувалите на самия 3 ноември. Те бяха достатъчни, за да неутрализират голямата синя вълна от избиратели в предварителното гласуване".

И вместо президентският вот да даде повече отговори, отбелязва Зогби, страната остава там, където беше и досега:

"Тъй като надпреварата е толкова оспорвана, независимо кой спечели, можем да направим следните изводи: Доналд Тръмп не беше напълно отхвърлен от обществото, а Джо Байдън не получи масова подкрепа. Изводът е, че оставаме в задънената улица, в която сме от 4 години."

Демократическата партия ще трябва да направи трезва оценка, защото условията за неин триумф бяха налични. Пандемията отне живота на над 230 000 американци, а причиненият от нея икономически колапс остави милиони американци без работа. И това по пътя на логиката би трябвало да нанесе смъртоносен удар на действащия президент. Но Тръмп успя да го избегне - защото дръпна най-чувствителната за електората струна - парите.

"Тема номер едно за избирателите е икономиката и Доналд Тръмп получи подкрепата на 80 процента от тези, за които това е най-важната тема. Той получи гласовете на хората, които смятат, че трябва да се съсредоточим върху икономиката, а не върху самия коронавирус."

"От избирателите, които смятат, че расовото неравенство е най-важната тема, 91 процента подкрепиха Джо Байдън. Расизмът беше определен като втората най-важна тема на тези избори."

Какво показва демографията на вота?

"И двамата кандидати в основни линии спечелиха подкрепата на традиционните си привърженици, но няколко момента трябва да бъдат отбелязани. Джо Байдън печели с 49 срещу 47 на сто за Тръмп популярния вот на мъжете. По тоз показател се справи се много по-добре от Хилъри Клинтън през 2016-а. Сред жените - Байдън печели 57 срещу 42 процента за Тръмп, пак по-добре от Клинтън."

ЕПА/БГНЕС

Резултатите по расов принцип (в общи линии) не са изненада, допълва Джон Зогби:

"При белите гласоподаватели Тръмп спечели с 55 срещу 43 на сто. При афроамериканците Байдън печели с 87 срещу 11 процента. Това може да не изглежда важно, но Тръмп спечели 3 пункта повече от афроамериканските гласове, отколкото Хилъри Клинтън спечели миналия път. И то основно с гласовете на чернокожи мъже."

Байдън печели и мнозинството от латино вота (в национален мащаб), както и гласовете на американците от азиатски произход, но най-масовото разграничение е сред групите по възрастов критерий.

"Байдън спечели с голяма преднина сред избирателите между 18 и 29-годишна възраст. В действителност, числата за тази група са приблизително същите, каквито бяха и за Барак Обама на изборите през 2008-а и 2012 година. Така, че Байдън удържа убедителна победа сред младите."

Изборният 3 ноември още не беше приключил във всички щати, когато Тръмп излезе и заяви публично, че за да спечели, ще стигне и до Върховния съд. Президентът беше непредсказуем от първия ден, в който влезе в Белия дом. И си остава такъв до последно.

"Каква игра планира Доналд Тръмп? Не съм психолог, но мисля, че това е човек, който отказва да приеме поражение и ще използва всичко възможно, докато другата страна се предаде."

Америка не за първи път стига до такъв хаос. През 2000 година Върховният съд спря повторно преброяване на бюлетините във Флорида и тогава демократът Ал Гор, макар спечелил популярния вот, се размина с президентското кресло в полза на републиканеца Джордж Буш-младши. Но тогава ситуацията в Съединените щати не беше толкова взривоопасна. Джон Зогби прави паралели с далеч отминали епохи за Съединените щати:

"Стигнахме за първи път до ситуация, наподобяваща 50-те години на XIX век, преди Гражданската война, когато законността на изборите се оспорва - ситуация, в която един кандидат печели привърженици като поставя под въпрос легитимността на демокрацията ни. Общо взето, демокрацията е подложена на изпитание. Тя не може да работи, ако губещият казва, че няма да загуби. Предизвикателство е и заплахата за гражданския ред в страната. Знаем, че се активизират въоръжени групи в подкрепа на Тръмп, а от друга страна се задействат движения като "Животът на чернокожите е от значение". В такава взривоопасна ситуация, няма нужда да се налива още бензин в огъня."

Тенденцията е обстановката в Съединените щати да остане взривоопасна и през следващия президентски мандат, защото:

"Който и да спечели тези президентски избори, той няма да има силен мандат. И Тръмп, и Байдън трябва да се изправят срещу половината електорат, който не само, че не гласува за избрания президент, но и направо не може да го понася. В допълнение - ще имаме разделен Конгрес, демократите не успяха да си осигурят мнозинство. Така, че президент демократ или президент републиканец в такава обстановка ще трябва да положи огромни усилия, за да възстанови взаимното доверие и единството в тази страна. Всъщност американският народ не гласува за единство, американците изглеждат безнадеждно разделени".

Интервюто на Тоня Димитрова с Джон Зогби в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев отхвърли руските обвинения за атаки с използване на бял фосфор

Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..

публикувано на 18.12.24 в 15:25

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата.  Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07
Асен Василев в НС. На втори план - Кирил Петков.

Асен Василев за проектобюджета: Фиаско, писан е от Пеевски, за да се раздадат пари на силовите структури

Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..

публикувано на 18.12.24 в 13:59

Депутатите отхвърлиха предложение заседанията им да са от 13.00 до 18.00 часа

Депутатите отхвърлиха предложението за промяна в работното си време. От ИТН бяха предложили в Правилника за организацията и дейността на НС  да бъде записано, че пленарните заседания ще се провеждат следобед от 13.00 до 18.00 часа. Депутатът Тошко Йорданов каза: "Нашето Народно събрание не работи ефективно по графика, по който има...

публикувано на 18.12.24 в 13:55