Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примож Роглич ще спечели Обиколката на Испания за втора поредна година

Примож Роглич
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Словенският колоездач Примож Роглич от отбора на "Йъмбо-Висма" ще спечели за втора поредна година Обиколката на Испания. Роглич финишира на 10-о място в днешния предпоследен етап от "Вуелтата", като изостана само с 21 секунди от основния си конкурент Ричард Карапас, който завърши осми.

Победител в днешния много тежък етап - 178,2 километра от Секерос до Алто де ла Коватия, стана французинът Давид Годю. Колоездачът на "Групама-ФДЖ" бе в откъсването от 34 състезатели в самото начало и с много премерено каране успя да издържи и да победи на финалната 9,1-километрова височина Коватия. Годю, който спечели и 11-ия етап преди седмица, финишира с време от 4 часа, 54 минути и 32 секунди, като така успя да се изкачи до осмото място в генералното класиране. Втори в днешния етап остана швейцарецът Джино Медер на 28 секунди, а трети на 1:05 минути дойде испанецът Йон Исагире.

Малко по-назад обаче бе най-интересно, тъй като в последните 3 километра имаше серия от атаки в групата на лидерите. 2,4 километра преди финала вторият в генералното класиране Ричард Карапас, който започна деня на 45 секунди зад Роглич, тръгна мощно и пристигна на финала осми на 2:35 минути зад Годю. Роглич успя да се стегне в последния километър и да минимизира загубите до 21 секунди спрямо еквадореца.

Така в утрешния последен последен параден етап Роглич ще тръгне с "червената фланелка". След първите 17 етапа той има общо време от 69 часа, 17 минути и 59 секунди. Втори на 21 секунди е Карапас, а трети в генералното класиране на 47 секунди е британецът Хю Карти. Ирландецът Дан Мартин на 2:43 минути, испанецът Енрик Мас на 3:36 минути и холандецът Ваут Пулс на 7:16 минути допълват челната шестица.

Преди последния етап е ясно, че Роглич ще триумфира и със "зелената фланелка" за най-добър спринтьор. Словенецът има 204 точки, а втори е Карапас с 33. Французинът Гийом Мартен с 99 точки е победител при "катерачите", а при младите състезатели победител ще бъде Енрик Мас.

Последният 18-и етап от 75-ото издание на "Вуелтата" в неделя е равнинен и включва 139,6 километра от Иподромо де ла Сарсуела до столицата на Испания Мадрид.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Черно море победи Левски в София

Черно море победи домакина Левски с 89:76 (32:10, 26:20, 23:25, 8:21) в първи двубой от петия кръг в първенството на България по баскетбол при мъжете. Мачът премина при пълно превъзходство в полза на гостите, които излязоха еднолично начело в класирането с актив от 9 точки и преди изиграването на останалите срещи от кръга.  Варненци..

публикувано на 30.10.25 в 21:21

Берое загуби в Стара Загора от полякини

Баскетболистките на Берое отстъпиха на полския Шленза (Вроцлав) с 66:99 (16:37, 16:28, 17:18, 17:16) в среща от турнира Еврокъп. Загубата е четвърта от четири мача за българките в група L на втория по сила европейски клубен турнир. Това бе последно домакинство за старозагорския клуб от надпреварата и тимът остана на последното място в..

публикувано на 30.10.25 в 21:13

Никола Цолов се срещна с фенове в София

Автомобилният състезател Никола Цолов, който следващата година ще кара в Формула 2, се срещна със свои почитатели в един от търговските центрове в София. Той се снима с тях, раздаваше автографи и разкри плановете си преди новия сезон, който очаква с нетърпение.  "Сега все повече правя събития, на които фенове се срещнат с мен, така че е..

публикувано на 30.10.25 в 19:56

Розово в подкрепа на жените: Футболистите на Национал с жест в мача с Банско

Футболен клуб Национал се включи в подкрепа на дейността на фондация "Една от 8" в Световния месец на борбата с рака на гърдата. За втора година играчите на мъжкия отбор излязоха за официален мач, облечени в розови тениски. "Щастлив съм, че отново организираме инициатива в подкрепа на кампанията за борба с рака на гърдата. Призовавам всички..

публикувано на 30.10.25 в 18:38

ЦСКА 1948 на осминафинал след победа над Янтра

ЦСКА 1948 е последният отбор, който се класира за осминафиналите в турнира за Купата на България. "Червените" се наложиха с категоричното 4:0 като гости на Янтра, а с две попадения се отличи Борислав Цонев.   Още в седмата минута Цонев беше точен след прецизно изпълнение на пряк свободен удар.  През втората част превъзходството на..

публикувано на 30.10.25 в 18:34
Александър Везенков

Везенков със 17 точки и 6 борби при загубата на Олимпиакос от Монако

Националът Александър Везенков вкара 17 точки и овладя шест борби при поражението на Олимпиакос с 87:92 от Монако в последния мач от седмия кръг в Евролигата по баскетбол за мъже. В "Двореца на мира и приятелството" в Пирея гостите от Княжеството показаха отлична стрелба от тройката, като вкараха при 10 от 24-те си опита от далечна дистанция. За сравнение..

публикувано на 30.10.25 в 07:45
Левски

Левски загуби от швейцарки за "Чалъндж Къп"

Женският волейболен отбор на Левски загуби от швейцарския Шезо с 0:3 (23:25, 14:25, 23:25) в първи мач от първия кръг на "Чалъндж Къп". Така тимът на треньора Радостин Арсов има нужда от чиста победа или с 3:1 на реванша в София на 5 ноември, за да стигне до "златен" гейм, който евентуално може да го класира в следващата фаза на турнира...

публикувано на 30.10.25 в 07:39