Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият режим за кладенците - водни войни и понижаване на нивото на подземните води

Снимка: БГНЕС

Предлаганите промени в Закона за водите, с които без разрешителен режим регистрирани земеделски производители ще могат да сондират и изграждат кладенци и ползват безплатна вода до 50 кубика ще доведе до анархия и водни войни. За това предупреди пред БНР инж. Димитър Куманов от Риболовен клуб „Балканка”.

Предложенията бяха разгледани в Комисията по земеделие в парламента, предстои разглеждане и в Комисията по околна среда и води. 

„Ще внесем жалба до Главна дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия, ако това бъде прието“, съобщи Куманов. В момента дори за кладенците с разрешена консумация до 10 кубика вода на ден България има проблем с ЕК, тъй като и това не отговаря на Рамковата директива за водите, уточни той.

МОСВ се е концентрирало върху подземните води, но всеки от регистрираните земеделци ще може да си построи в своя парцел водохващане и от река, алармира Куманов.

Съгласно рамковата директива за водите водата е общо наследство, което трябва да се опазва и защитава, подчерта той.

Димитър Куманов  Снимка: Ани Петрова

„В момента те са на път, дясна партия – вносител е ГЕРБ, но вдъхновител е Министерството на земеделието, защото министър Танева пое ангажименти пред разни земеделци - това е общо наследство, което в момента им се подарява. Това е социализъм, даже комунизъм.“

Рискът за питейните води според Димитър Куманов: около такъв кладенец да се появят десетки други в съседни земеделски имоти.

„Няма да ги мерят, няма да ги плащат, което означава абсолютно безконтролно. Тогава нивото на подземните води в целия регион ще се понижи."

Това ще засегне ползвателите на всички други кладенци, преминали през целия разрешителен режим досега, категоричен е Куманов. Така по думите му някои хора ще бъдат по-равни от другите“.

Същото се отнася за малки потоци или рекички, преминаващи през поредица от земеделски имоти, за всеки от които ще може да бъде изградено отделно водохващане, без разрешителни и без никакви условия, поясни той. 

Когато се дават разрешителни за водовземане от реки, има условия например за екологичен отток, рибни проходи. Сега според Димитър Куманов тези неща „се елиминират напълно и на тяхно място идва анархията“.

При малка рекичка или поток и десет водохващания едно след друго, може да се стигне до водни войни в летния сезон, прогнозира той.

Снимка: БГНЕС

Кладенците и в населените места ще пресъхнат, ако около тях безконтролно бъдат създадени водохващания по новия режим, смята Димитър Куманов. Това ще доведе до конфликти между хората, чиито кладенци са регистрирани, но пресъхват заради свръхексплоатация на кладенците по новия режим, посочи той. 

И в момента ресурсите на подземните води са доста по-експлоатирани, отколкото би трябвало, предупреди още инж. Куманов в предаването  „Хоризонт до обед".

Колко са незаконните кладенци у нас?

„Не бих ги нарекъл незаконни. Тези кладенци си съществуват, откакто свят светува. Тяхното съществуване не е в нарушение на закона. Те са били правени при времена, когато управлението на водите не е съществувало Сегашното изменение на Закона за водите на мястото на управление на водите въвежда тотална анархия“, коментира Куманов.

Десетки хиляди са кладенците, от които хората черпят вода без съответните процедури, уточни Димитър Куманов.  

Те затова искат регистрация на съществуващите кладенци – за да се оцени натискът върху подземните води, от друга страна да може да се планират бъдещи мерки, включително когато се издават разрешителни за водовземане, тепърва, занапред - да се отчита този натиск, който съществува. Защото на някои места ресурсите на подземните водни тела са абсолютно изчерпани.“

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32