Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга с фотоколажи търси идентичности на прехода през паметници от миналото и чалга

Никола Михов и Мартин Атанасов
Снимка: Ирина Недева

Необичайно съчетание на бетон и метал от паметниците на социализма с чалга изпълнители от 90-те години, белязали първото десетилетие от прехода след 10 ноември 1989 година. Това събира фотокнигата от колажи, озаглавена How to forget your past fast или Как да забравиш бързо своето минало".

„Самата книга започна политически, но се разви в посока каква идентичност ни създаде преходът и каква идентичност продължава да ни създава. Защото може би камъните продължават да падат (аналогия с известната песен от 90-те „Камъните падат“ – бел. ред.)“, каза пред БНР авторът на книгата Мартин Атанасов. Тя е негов проект вдъхновен от поканата на фотографа Никола Михов за интерпретации по неговата фото разработка на паметника Бузлуджа, озаглавена  по името на един от графитите над входа "Forget your past". 

Книгата е ръчно изработена, подшита с червен конец, има изработени 120 копия, по-голямата част от които вече за откупени от ценители. 

Идеята е през целия дизайн на книгата да се покаже някаква дистанция, проектът да се усеща с дистанция, разказаха Атанасов и Михов в предаването „Хоризонт до обед".

Снимка: https://shash.bg/

Относно съчетаването на розово и червено в кориците те обясниха, че розовото е метафора за т.нар. розови мечти на прехода, а червеният цвят е миналото преди това.

Предисторията: фотографът Никола Михов приобщава Мартин Атанасов да се включи в проекта му Re Forget your past, в който кани различни автори да коментират книгата Forget your past, документираща различни паметници.

Самият Мартин споделя, че не е живял в онова време и погледът му към паметниците не е като този на хората, помнещи периода преди 1989 г.

Попаднал на подкаст на американски музиколог, който през историята на кънтри музиката разказва за миналото на Америка. Аналогията с чалгата, която белязала неговото израстване, му се сторила подходяща, за да я използва като инструмент в коментарите си за социалистическото минало и последвалия преход. „Присъства адски ярко, много гръмко в цялостния пейзаж, който се развива 90-те и след това.“

Кулминацията е паметникът в Бузлуджа, в чийто руини "дискотеката на прехода" събира известни фигури от ъндърграунда, мутри от 90-те, чалга-звезди и съвсем обикновени хора, купонждии.

How to forget your past fast - Бузлуджа @Martin Atanasov

За Никола Михов, който е роден преди Мартин, паметниците от книгата са декор от детството.

„Осмислянето им и какво символизират дойде много по-късно, когато се върнах от Франция и реших да се занимавам с тази тема. Това беше моето естествено търсене в една зона, която остава тиха, неясна и има малко свидетелства за нея, освен самата архитектура" каза Никола Михов. За Мартин еквивалентът на това е чалгата, която също е присъствала в неговото детство, пак така мистично.“

Общото според Михов е, че „и чалгата, и паметниците не те питат дали искаш да ги запомниш – ти ги запомняш, защото те присъстват в средата, въпреки твоите желания и вкусове.“

How to forget your past @Martin Atanasov

След като Мартин Атанасов направил самите колажи, те предизвикали нови и нови въпросителни. Така проектът остава отворен и продължава. Преходът продължава с пълна сила, а "камъните прдължават да падат" потвърждава и Никола Михов.

Още за смесването на времена и символи слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30