Последният албум на Йонас Кауфман, посветен на любимите песни на германския тенор и записан заедно с дългогодишния му музикален партньор - пианиста Хелмут Дойч, вече е на пазара. Компактдискът е озаглавен „Блажен час“, както се казва и песента на Александър фон Цемлински, която се явява смислов център на албума.
Въпреки пандемията, 2020 година се оказва продуктивна за Йонас Кауфман, който, благодарение на отмяната на публичните си ангажименти, успява да осъществи проекти, за които не е намирал време досега – през месец септември излезе нов документален филм за певеца, наречен „Световна звезда насаме“, а идеята за компактдиска „Блажен час“ се ражда именно като отговор на изолацията, в която се оказва тенорът тази пролет.
Съставен предимно от песенни миниатюри, албумът представя голямо разнообразие от автори – тук са много популярни образци на Моцарт, Бетовен, Шуберт, Шуман, Менделсон, Малер и Брамс, но и преоткрити от Хелмут Дойч позабравени творби на Карл Бьом и Ференц Лист.
Албумът носи усещането за домашен уют, който, освен от репертоара, създаден за салонно музициране, лъха и от гласа на Кауфман. Двамата музиканти сменят често тембрите от песен в песен, описвайки чувства като любов, страст, отчаяност, замечтаност. Топлината и мекотата на звука е несъмнено постигната и благодарение на факта, че песните не са записани в студио, както споделя самият Кауфман:
„Не можахме да отидем в първоначално планираното студио, защото то беше затворено според разпоредбите на правителството. Така цялото начинание трябваше да се осъществи в непрофесионална среда, което в крайна сметка се оказа предимство, защото се получи нещо различно от това, което щеше да бъде в студио. Доближихме се повече до оригиналната идея за тези песни, които в по-голямата си част са били изпълнявани в интимен кръг, именно в така наречените салони“.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..