Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Блажен час" - музикална изповед на тенора Йонас Кауфман

Последният албум на Йонас Кауфман, посветен на любимите песни на германския тенор и записан заедно с дългогодишния му музикален партньор - пианиста Хелмут Дойч, вече е на пазара. Компактдискът е озаглавен „Блажен час“, както се казва и песента на Александър фон Цемлински, която се явява смислов център на албума.

Въпреки пандемията, 2020 година се оказва продуктивна за Йонас Кауфман, който, благодарение на отмяната на публичните си ангажименти, успява да осъществи проекти, за които не е намирал време досега – през месец септември излезе нов документален филм за певеца, наречен „Световна звезда насаме“, а идеята за компактдиска „Блажен час“ се ражда именно като отговор на изолацията, в която се оказва тенорът тази пролет.

Съставен предимно от песенни миниатюри, албумът представя голямо разнообразие от автори – тук са много популярни образци на Моцарт, Бетовен, Шуберт, Шуман, Менделсон, Малер и Брамс, но и преоткрити от Хелмут Дойч позабравени творби на Карл Бьом и Ференц Лист.

Албумът носи усещането за домашен уют, който, освен от репертоара, създаден за салонно музициране, лъха и от гласа на Кауфман. Двамата музиканти сменят често тембрите от песен в песен, описвайки чувства като любов, страст, отчаяност, замечтаност. Топлината и мекотата на звука е несъмнено постигната и благодарение на факта, че песните не са записани в студио, както споделя самият Кауфман:
„Не можахме да отидем в първоначално планираното студио, защото то беше затворено според разпоредбите на правителството. Така цялото начинание трябваше да се осъществи в непрофесионална среда, което в крайна сметка се оказа предимство, защото се получи нещо различно от това, което щеше да бъде в студио. Доближихме се повече до оригиналната идея за тези песни, които в по-голямата си част са били изпълнявани в интимен кръг, именно в така наречените салони“.

Албумът „Блажен час“ на Йонас Кауфман и Хелмут Дойч е домашният концерт на двама стари приятели, събрали се във време на изолация и самота да изпълнят любимите си песни, обединени от чувството за любов и копнеж. Радост е, че благодарение на записите и ние, слушателите, можем да надникнем в този  момент на музициране.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30