На 17 ноември се открива „Биенале на илюстрацията“ в зала триъгълна кула „Сердика“, филиал на Регионалния исторически музей в София. Биеналето ще продължи до средата на януари 2021. Експозицията е разделена на две категории – реализирани и нереализирани творби.
„Тези, които са влезли във формата на книжно тяло, повечето от тях ще ги видим и като реални книги експонирани заедно с оригиналните илюстрации. По този начин посетителите на самата изложба ще могат да видят развитието на една картина, която стои закачена на стената като кавалетно произведение на изкуството и как изглежда, когато влезе в книжното тяло на една книга“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Милена Радева, която има над 100 илюстрации на книги.
Тази година са се включили 231 художници, които са представили 622 творби, което е два пъти повече от първото издание. Поканата за участие е отворена за всички български илюстратори в целия сват
„Имаме участници от Англия, от Италия, от Франция, от Испания, от Ирландия, от Япония. Имаме един български илюстратор, който живее там и работи от доста години“, допълни Радева.
Това е второто издание на „Биенале на илюстрацията“.
„Първата подобна изложба е представена през 1966 година. Тя има лек фалстарт от организационна гледна точка и за нея не се знае много. Аз съм се постара да пусна няколко публикации за тези първи изложби на сайта на биеналето“ , подчерта Милена Радева.
Според нея това е една препратка към миналото, която се опитваме да направим.
Милена Радева е художник - илюстратор. Дълги години работи за чужди автори и издатели извън страната, завършила е магистърска степен в специалност „Книга и печатна графика“ в Националната художествена академия. През 2017 година защитава своя дисертационен труд „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на 20-ти век – тенденции и явления“.
„Аз винаги съм казвала, че най-важното нещо, което трябва един илюстратор да знае и да има предвид е текста, който работи“.
Милена Радева е създател на сайта „Българска илюстрация“.
„Основният сайт, който е с българска илюстрация, беше създаден, когато завърших дисертационната си работа. През пролетта на 2017 година“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..