Очакваме с интерес първия концерт у нас на португалската фадо звезда Рикардо Рибейро. Той е в рамките на "Европейския музикален фестивал" и ще се състои на 18 ноември в зала „България“ в София. Заедно с Рикардо Рибейро на сцената ще бъдат Бернардо Ромао-португалска китара, Карлош Мануел Проенса-фадо китара и Даниел Пинто-бас китара. Рикардо Рибейро е роден на 19 август в Лисабон 1981 г. От дете е запленен от традиционното фадо и най- вече от легендата на фадо музиката Фернандо Маурисио. Дебютира през 2004 година с участие в компилационния албум „Трибют към Амалия Родригеш“, последван през същата година от първия му солов албум, наречен „Рикардо Рибейро“. Той получи много позитивни отзиви от музикалната критика. Днес португалския фадо певец има четири студийни албума. Хит в португалската класация за албуми стана "Porta do Coração"- "Врата към сърцето", който влезе в топ 5. Рикардо Рибейро беше лаконичен в отговорите си на въпросите, които му зададох със съдействито на Португалския културен и езиков център Камойш. Още в началото му споделих, че сме гледали у нас концертите на много фадо певеци като Мариза, Карминьо, Ана Мура, Дулсе Понтеш, Кука Розета. В България фадото е много харесван стил и има своите верни почитатели. Затова и концертът на триото ви се очаква с интерес, какво ще включва програмата ви на 18 ноември в София и как ще опишете трито от музиканти, които ще ви придружат.
RR- Ще представя на българската публика фадото, което ме съпровожда от много ранна възраст, автентично и традиционно фадо, което „пее” за живота и смъртта. Тези музиканти са едни от най-добрите в Португалия. Освен таланта им другото, което ни обединява е силната човешка връзка между нас, която кара фадото и поезията да бъдат по-автентични.
Какво повлия на решението ви да станете фадо изпълнител и как се оформи професионалния ви път.
RR- Самият живот. На човек се случва само това, за което е готов, на което е способен.
Бях в Лисабон по време на „Евровизия 2018“ и имах възможността да посетя музея на фадо музиката. Безспорно голямата звезда, царицата на фадото е Амалия Родригеш. Как се отрази нейната личност и нейната музика върху вас като изпълнител и творец.
RR- Амалия е пример и вдъхновение. Амалия помага да се разбере разликата между способност и талант.
Има ли някаква разлика между женското и мъжкото фадо.
Имаше период, в който фадото беше сочено като демоде, какво е отношението днес към този типичен за португалската музика стил.
RR- Традициите имат своите апогеи, но и своите падения. Имат много падения – плод на невежеството. Днес фадото заема специална част в сърцето на всеки португалец.
За вас като музикант и певец какво е фадо музиката.
RR- „Фадото е всичко, което се случва, когато се смееш и когато плачеш, когато си спомняш и когато забравяш, когато мразиш и когато обичаш."
Какво бихте искали да кажете на българските слушатели и на тези, които ще бъдат с вас на концерта ви на 18 ноември в зала „България“ в София.
RR- Нека слушат фадо с желание и да го чувстват с душата си. Благодарим им за това, че го харесват.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..