Четирима астронавти - трима от САЩ и един от Япония - излетяха рано тази сутрин от Флорида с мисия до Международната космическа станция (МКС).
Екипажът е транспортиран от частната американска компания „Спейс екс“.
Това е вторият път, когато фирмата предоставя услугата, която слага край на девет години на зависимост на НАСА от Русия, след като американските совалки бяха извадени от експлоатация.

Американската космическа агенция заяви, че сега навлиза в нова ера, в която рутинни пътувания на астронавти до ниска земна орбита ще се извършват от търговски доставчици.
На борда на капсулата „Дракон“ са тримата американци Майк Хопкинс, Виктор Глоувър и Шанън Уокър - единствената жена от екипажа, и японецът Соичи Ногучи.
Ракетата „Фалкон 9“ и капсулата „Дракон“ бяха изстреляни от космическия център „Кенеди“ на НАСА в Кейп Канаверал, Флорида.
Ще отнеме малко повече от ден, за да стигнат до станцията. Скачването с орбиталната платформа е насрочено за около 6,00 часа утре сутринта.
Четиримата астронавти ще останат шест месеца на борда на станцията, където сега се намират двама руснаци и една американка.
Основателят и ръководител на „Спейс екс“ Илон Мъск беше принуден да наблюдава изстрелването от дистанция, след като даде положителна проба за коронавирус.
Свидетел на историческия момент стана вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс, в качеството си на председател на Националния космически съвет.
Успехът на НАСА беше приветстван и от действащия президент Доналд Тръмп, и от демократа Джо Байдън, който ще замени Тръмп в Белия дом през януари.
Окръжната прокуратура в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за причинено тежко пътнотранспортно произшествие с шестима загинали и трима пострадали. Катастрофата стана преди две години на кръстовище край града. Тежката катастрофа в рисков участък стана между ТИР, управляван от румънски гражданин и микробус. Шофьорът на тежкотоварния..
Протестиращи срещу разширяването на синята и зелената зона в София спряха за кратко движението на кръстовището до Централния военен клуб. Сред блокираните коли се оказа и тази на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който продължи пеша към следваща си среща, охраняван от полиция. Няколко пъти той влезе в размяна на..
"Износът на руски суров петрол е на най-ниско ниво от месеци насам, а данъчните приходи на Русия от петрол са най-ниските от началото на войната" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Натискът трябва да е върху агресора, а не върху..
Великобритания разшири днес санкционното изключение, позволяващо трансакции с българските операции на "Лукойл", за да обхване още две дъщерни дружества - "Лукойл-България Бункер" и "Лукойл Авиейшън България", съобщи британското правителство. Лицензът, първоначално издаден на 14 ноември, за да поддържа работата на рафинерията в Бургас и свързаните с..
В центъра на София се провежда протест в подкрепа на държаните от месеци в ареста кмет на Варна Благомир Коцев и бившия заместник столичен кмет Никола Барбутов. Демонстрацията беше организирана от бившия депутат и премиер Кирил Петков, ден преди Върховният касационен съд да изпрати делото срещу Коцев към Варненския окръжен съд...
Държавната дума (долната камара на парламента) в Русия поиска от правителството да разработи варианти на ответни действия, в случай че Европейският съюз конфискува замразените руски активи. Председателят на Думата Вячеслав Володин съобщи, че съответното обръщение вече е изпратено до премиера. Той изрази надежда, че правителството ще състави подробен..
В професионалната общност на юристите има едно разбиране за това, че системата е подчинена. За съжаление професионалната общност няма енергията и силите сама да се справи, каза в интервю пред БНР адв. Йонко Грозев, бивш съдия в Европейския съд по правата на човека. "Наблюдавайки институциите, за мен, ако има позитивна промяна, тя първо..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..