Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Месец под карантина - единичен случай или предвидима тенденция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Седмокласник вече почти месец е под карантина. Влиза в тази процедура за трети път. Момчето вече е преболедувало Covid-19, а скоро след това му се налага отново да влезе в карантина - този път заради заразен съученик. От РЗИ поясниха за БНТ, където бе огласен случаят, че такава е заповедта на здравното министерство, а министър Костадин Ангелов потвърди това.

Майката на детето Бояна Ушева не намира никакъв смисъл детето й да бъде за трети път под карантина. „Той беше поставен под карантина, както и цялото ни семейство, заради сестра му, която се разболя. Нейното предписание от РЗИ е от 21 октомври, след това той се разболя – двете карантини малко се застъпват, буквално за един ден се върна на училище и на другия ден пак трябваше да излезе под карантина заради негов болен съученик. До 19 ноември е под карантина поставен“, разказа тя в предаването „Хоризонт до обед“.

„Поставят целия клас анблок под карантина. Би трябвало да има система, която автоматично, електронно да изключва тези деца от поставянето на карантина. Но мисля, че това се прави, защото така е много по-лесно“, посочи още майката.

Когато се правят наредби, не се мисли за последствията, не се анализира какви ситуации могат да настъпят, категорична е Ушева. Според нея „настава един хаос“. 

Синът на Бояна е спрял частните си уроци, предстоят му матури. Тестван е, има изградени антитела. Всички тестове досега семейството е заплатило само.

Това не е изключение – такъв казус може да се получи на всички места, където хора прекарват време заедно, обясни Христина Николова от Центъра за защита правата в здравеопазването. Николова смята, че това е едно от нещата, които правителството е трябвало да предвиди и организира.

Не е помислено за такива случаи. Нормално е да се пусне един тест и да се види дали има смисъл да продължи карантината, коментира Христина Николова пред БНР.

Нямаше никаква пречка лятото правителството да изготви детайлни правила, включително д-р Кунчев, на който основно това му е работата и би следвало да предвиди. Ковид инфекцията е вид инфекция, която се предполага до какво ще доведе, тя има своето развитие. Правителството в момента се държи като – изненада ни коледният сняг, както всяка година ни изненадва“, заяви Христина Николова.

„Липсват разписани подробни правила – при тази ситуация правим това, при А – правим В, С и т.н. Стъпка по стъпка. /…/ Не може да има пет карантини. Прави се тест. За деца, за пенсионери да се поема от бюджета на държавата...“

По тази логика един човек може да си изкара цялата зима, целия сезон карантиниран“, обобщи Христина Николова.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40