Учени от Оксфордския университет установиха, че противно на широко разпространените сред обществото мнения, електронните игри могат да имат положително въздействие върху психичното здраве на човека, съобщават "Франс прес" и "Асошиейтед прес".
Изследователите проследили психичните показатели на хора, играещи на най-популярните игри в жанра "Animal Crossing" и "Plants vs Zombies".
"Противно на широкоразпространените опасения, според които прекомерното заиграване води до пристрастяване и вреди на менталното здраве, ние открихме връзка между игрите и добрата психика", пише един от авторите на изследването Мати Вуоре.
По неговите думи тези игри представляват задоволителна алтернатива на срещите лице в лице в този труден период, наложен от Covid пандемията.
Видеоигрите, и най вече тези практикувани онлайн, редовно биваха обвинявани да вредят на психичното здраве на играчите, като най-критикувано беше дългото застояване над тях за психиката на най-младите.
От 2018 година Световната здравна организация призна пристрастяването към видеоигрите като умствено заболяване, решение, което беше критикувано от редица изследователи, изтъква Вуоре.
За да избистрят това противоречие оксфордските учени се основаха на данни, предоставени от разработчиците на игрите, а не от самопреценката на играчите, както при предишни проучвания.
"При нашите изследвания връзката между прекараното в игри реално време и психичното благосъстояние се оказа по-силна". Хората, играли повече от четири часа на "Animal Crossing", заявили, че се чувстват много по-щастливи.

Лечението на деца с тежки хронични заболявания ще бъде основната цел на тазгодишната "Българска Коледа". Благотворителната кампания ще бъде официално открита на първи декември в детското отделение на болница "Александровска". Държавният глава Румен Радев ще даде началото на 23 кампания, която се организира от президентската институция...
САЩ водят тайни разговори с Русия и Украйна в Абу Даби в опит да финализират мирен план за прекратяване на войната, според "Файненшъл таймс". "Файненшъл таймс“ съобщава, че министърът на сухопътните войски на САЩ Дан Дрискол се е срещнал с руска делегация снощи, а днес Дрискол ще разговаря с началника на военното разузнаване на Украйна Кирило..
В Плевен продължава делото за катастрофата край плевенското село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Близки и приятели се събраха на протест пред Съдебната зала с искане за бърз и справедлив процес. За кратко те затвориха за движение централната улица за движение "Димитър Константинов". Състав на Окръжния съд даде ход на делото за..
Полицията в Гърция разкри "фабрика за бебета" в клиника на остров Крит. Използвани са и жени от България. Бездетни семейства са плащали огромни суми за бебе. Печалбите на клиниката са над 8 милиона евро. Извършвали се е незаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки. Използвани са се бедни жени от Румъния,..
ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал, и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..
54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от..
Малолетно момиче и три момчета на по 18 години са настанени в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко преди 22 часа снощи в района на стената на язовир "Огоста", като колата се е преобърнала по таван. При спускане на язовирната стена, посока Монтана, лек автомобил, управляван от 18 годишен водач, при движение с..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...