Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможен е болничен за гледане на здраво карантинирано дете и в училищна възраст

Снимка: БГНЕС

След като в ефира на „Хоризонт“ от КНСБ неколкократно алармираха, че хора под карантина остават без доходи, тъй като не се издават болнични листове и са принудени да използват неплатени отпуски, слушателка „Хоризонт“ сигнализира за още един проблем – лични лекари отказват да издават болничен лист на родител със здраво карантинирано дете до 12-годишна възраст. Причината е в Наредбата за медицинската експертиза, която регламентира правилата за издаване на болничните листове и в която липсва хипотезата за деца, които не ходят на училище заради карантина. 

Сигналът на слушателката е получен във „Вашата история“ на сайта на Българското национално радио. Тя е майка на две деца - едното на 9 години и половина и другото - на 2 години и половина. По нейно желание ще остане анонимна и условно ще я наричаме Кристина. Тя алармира, че личните лекари не могат да издадат болничен за карантиниран контактен ученик до 12-годишна възраст, ако не е болен. Така родителят трябва да ползва неплатен отпуск, за да гледа детето 10 дни:  

"Целият клас беше поставен под карантина заради болно детенце. Когато се обърнах към личния лекар за болничен, ми беше отказан с аргумента, че в Наредбата за медицинска експертиза, в члена, в който се описва издаването на болничен в такъв случай на контактно карантинирано дете, е записано, че могат да издават личните лекари само на деца, върнати от детско заведение. Така за едно детенце, което е от предучилищна възраст в училище - до 12-годишна възраст, не могат да получават родителите болничен за гледането на това дете. След майчинството за малкото ми дете съм използвала цялата си отпуска. Сега съм в неплатена отпуска, за да я гледам, докато видя накъде ще се развие ситуацията с коронавируса и да мога спокойно да се върна на работа". 

И още: 

"Затварят се децата, затварят се и родителите, за да ги гледат, защото по закон до 12-годишна възраст децата не бива да останат сами".

Кристина предлага и решение на проблема: 

"Институциите да променят Наредбата, за да обхваща децата до 12-годишна възраст".

Действително в сега действащата Наредба за медицинската експертиза изрично е записано, че временна неработоспособност е налице в определени случаи, при които осигуреното лице не може или е възпрепятствано да работи. Това са, например, общо заболяване; злополука; належащ медицински преглед или изследване; карантина; гледане на болен или на карантиниран член от семейството; бременност и раждане; гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението. 

Общопрактикуващият лекар и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Гергана Николова потвърди, че болничен може да се издаде само за дете, върнато от детска градина. "Вината не е в нас, такава е Наредбата".

Д-р Николова припомни атаките, които периодично се отправят към личните лекари за неправомерно издавани болнични листове. 

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров обаче е категоричен, че няма нужда да се променя Наредбата и в нея изрично да се дописва и думата училище: 

"Направихме наше проучване и няма да бъде върнат болничен. От НОИ е уточнено, че този член се отнася в настоящата ситуация и за ученици. Няма причина някой да се притеснява, че за издаден болничен по такъв повод няма да му бъде заплатен".

Помолена за коментар защо с д-р Маджаров се оказват на противоположни позиции и защо не се инициира дискусия от лекарското съсловие нужна ли е промяна в Наредбата, или не, доктор Николова каза: 

"Това е нещото, което в този момент остава в периферията на борбата с коронавируса... Нещата са много драматични в това отношение".

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава угасяването на пожара в Рила

И днес продължи угасяването на пожара, който възникна на 2 хиляди метра надморска височина в Рила планина на 12 юли и обхвана около 600 декара  гора. Все още има тлеещи и възобновили се огнища в горялата част. Не е допуснато разрастване, каза началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светлин..

публикувано на 22.07.25 в 18:23

Здравната комисия прие на първо четене три законопроекта, свързани с минималното заплащане на медиците

Депутатите от здравната комисия приеха на първо четене три законопроекта, с които се определят правила за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват заплащането с процент от средната работна заплата, а от управляващото мнозинство предлагат праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен трудов..

публикувано на 22.07.25 в 18:22
Снимката е илюстративна

Детски онкоцентър и помпена станция са до възобновения пожар край Опицвет

Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар край Опицвет. От пожарната казаха, че екипи пътуват към западния фронт за разгорелия се преди повече от денонощие огън в района. Комисия е започнала да описва щетите в селата Богьовци и Безден, които бяха засегнати по-рано. Пострадали хора няма, но жители на Безден се..

публикувано на 22.07.25 в 18:15
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ

Израелската армия да спре да избива цивилни, които се опитват да получат хуманитарна помощ, предупреди върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас, след като от ООН съобщиха, че през последните два месеца по този начин са били убити повече от хиляда души, предаде Ройтерс. Говорителят на Калас -..

публикувано на 22.07.25 в 18:13

10 града и 170 села в 57 общини в България са с нарушено водоподаване и на режим

Към момента 10 града и 170 села в 57 общини в България са с нарушено водоподаване и са на режим. Това съобщи министърът  на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.  Като основна причина за проблема той посочи амортизираната инфраструктура, засушаването и липсата на валежи вследствие на климатичните промени.  Правителството..

публикувано на 22.07.25 в 17:54
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: Предстоящият вот на недоверие ще бъде неуспешен

Поредицата вотове на недоверие в голяма степен девалвира този инструмент на парламентарната демокрация.  Това каза  вицепремиерът Атанас Зафиров.  Според него предстоящият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков отново ще бъде неуспешен: "Виждате, че на всеки следващ вот конкретната тема на вота остава все повече на заден..

публикувано на 22.07.25 в 17:42

МЕЧ кани опозиционни партии на среща. Темата е вот срещу кабинета

Утре от 13.00 часа в Народното събрание по инициатива на парламентарната група на МЕЧ ще се проведе среща на парламентарните сили, за да се обсъди внасянето на пети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков.  Това потвърдиха за БНР от партия МЕЧ.  МЕЧ канят опозицията за общи действия за вот на недоверие за провал в сектор..

публикувано на 22.07.25 в 17:41