Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деляна Симеонова: Проф. Мирчев вменява на бъдещите социални работници опасни нагласи

Михаил Мирчев
Снимка: БГНЕС

Български преподаватели и изследователи в чужбина застанаха зад протестно писмо срещу лекциите на проф. Михаил Мирчев. Случаят придоби гласност, след като Студентското общество за равенство алармира за лансиране на расистки стереотипи по време на заниманията със студентите. По казуса се самосезира и Комисията за защита от дискриминация. Предстои Етичната комисия на Софийския университет да се събере на извънредно заседание.

Начинът, по който бъдещите специалисти се обучават по време на тези лекции, е много притеснителен, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Деляна Симеонова. Тя има магистратура по социална работа в „Хънтър Колидж" в Ню Йорк, работи по социални проекти, един от организаторите е на международна група на българи в чужбина за свят без расизъм и ксенофобия.

Симеонова вижда в лекциите на проф. Мирчев вменяване на нагласи, на настройки в социалните работници, които са много опасни“.

„Професор Мирчев използва своята власт на преподавател, за да създаде нагласи, които поставят социалните работници в по-висока позиция от хората, с които те ще работят. Вменява изключително отречени от науката расови теории за генетична предопределеност.“

Формулировката на курса е „Работа с етногрупи“. Такава формулировка в социалната работа никъде не сме виждали, изтъкна Симеонова пред БНР. По думите й социалната работа е свързана с хора, с индивиди, семейства и разглежда човека от гледна точка на специфичните му трудности, не разглежда хората като етнически групи.

Не става дума за свобода на словото, категорична е Деляна Симеонова. „Става въпрос за нещо друго – за употреба на властова позиция, за възпитаване и формиране на нагласи в хора, които след това ще имат власт над други. Тези хора, с тези нагласи след това ще взимат решения, ще определят социални услуги“, коментира тя.

Роми, турци, помаци, бежанци преподавателят квалифицира като примитивни, цивилизационно на по-ниско ниво, допълни сънародничката ни, която се занимава със социална работа в Ню Йорк.

Все още нямаме отговор от УНСС, от чийто сайт се вижда, че проф. Мирчев „тези наукообразни и псевдонаучни теории там ги преподава от много години“, посочи още Деляна Симеонова.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11