Производството на ток от вятър, не на сушата, а вътре в морето, е технология, която много бързо се налага на пазара, казва пред БНР Юлиан Попов, съветник на Европейската климатична фондация.
"Европейската комисия беше натоварена да изработи стратегия, с която се поставя една цел - да се повиши капацитетът, изграден в Европа, от сегашните 12 гигавата на 60 гигавата през 2030 година, което е пет пъти увеличение и 300 гигавата до 2050 година, което е 25 пъти увеличение от днешната база".
Първите офшорни инсталации са построени преди около 30 години. Те са с малки турбини и са фиксирани за дъното на плитките места в морето.
"Сега вече най-големите турбини са действително огромни, понякога ги сравняват с Айфеловата кула, те се строят много навътре в морето и когато дъното е сравнително плитко - да речем 20 метра, 30 метра, те са забити в дъното, но все повече и повече се развива технологията за плаващите турбини, те са подобни на петролните платформи и дори има доста проучвания за това как фирми, които доминират пазара на офшорния нефт и газ, имат много добра позиция в развитието и разработването на плаващи платформи за офшорен газ", подчерта Юлиан Попов.
Изследванията показват, че в Черно море има добър, подходящ вятър за енергия.
"Първо, трябва да бъде изучено и да се изградят пилотни проекти, в които да се види какъв е точно потенциалът, на кои места. Също по какъв начин взаимодействат едни потенциални проекти с околната среда, кои са добрите места за фиксирани турбини и кои са добрите места за плаващи турбини. Българското Черноморие е сравнително дълбоко. Техническият потенциал за България е за 2 гигавата фиксирани и 24 гигавата, което е огромен потенциал, плаващи", изтъкна Попов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..