Правителството реши да удължи извънредната епидемична обстановка, а нови по-строги мерки влизат в сила в 23.30 ч в петък - 27 ноември, и ще продължат до 21 декември 2020 г. Това заяви на извънреден брифинг в Министерски съвет министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
Преустановява се обучението за всички ученици от 1-и до 12 клас и всички извънкласни дейности за всички възрастови групи. Всички висши училища спират присъствените си занимания, съобщи още той.
Преустановяват се посещенията в детски градини и ясли, както и в детски центрове, клубове и др.
Преустановява се провеждането на присъствени конференции, семинари конкурси.
Спират се и груповите културно-развлекателни мероприятия, изключение се допуска по отношение на театрите при заетост до 30% и спазване на противоепидемичните мерки, включително маска за лица.
Не се допускат частни събирания и празненства с присъствие над 15 души.
Преустановяват се и всички спортни мероприятия с тренировъчен и състезателен характер за лица до 18-годишна с изключение на международните, които са започнали към датата на влизане в силата на тази заповед.
Всички спортни мероприятия за лица над 18-годишна възраст и международните до 18 г. се провеждат без публика.
Преустановяват се посещенията във фитнес-центровете, както и посещенията във всички заведения за хранене по смисъла на чл. 124 от Закона за туризма, допуска се само доставки на храна.
Спират се посещения и в игрални зали и казина, търговски центрове с изключение на магазините за хранителни стоки, аптеки, дрогерии, оптики, зоомагазини, банки, застрахователи, доставчици на платежни услуги, офиси на телекомуникационни оператори. Говорим за големите търговски обекти, включително тип МОЛ, малките квартални магазини продължават да работят, подчерта Ангелов.
Спират се екскурзиите в страната и чужбина.
Мерките, за които говорим, влизат в сила от петък, 27 ноември, и продължават до 21 декември 2020 г., изтъкна министърът и допълни, че всички институции от религиозен характер – църкви, джамии, синагоги и др., ще бъдат отворени за всички.
Парковете и градините също остават отворени, вечерен час няма да бъде налаган.
На свой ред шефът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски посочи, че решението за по-строгите мерки е навременно, „защото Щабът и МЗ следят много зорко какво се случва в страната и в света“.
Целта е да се намали нивото на заболеваемостта и смъртността, изтъкна председателят на Националния оперативен щаб. Според анализите и наблюденията се очаква, че най-рано към края на втората седмица ще намалее заболеваемостта, а към третата седмица би трябвало да намалее и смъртността.
"Ние ще можем първо да дадем възможност на нашите сънародници да посрещнат по-спокойно и с по-освободени души предстоящите светли Коледни празници. Намалените нива на заболеваемост ще забавят темпа на пандемията и ще даде възможност повече здрави хора да посрещнат ваксините, които са вече на прага. Това е мярка, която е с точно определен срок".
По думите му това е абсолютно необходимо, за да може здравната система да удържи на натиска, който става все по-непосилен. Той допълни, че в болниците има достатъчно болнични легла, но с напредването на пандемията и увеличаването на броя на заболелите, намаляват медицинските екипи, които могат да се грижат за болните, защото и те се заразяват.
Зеленият коридор за пазаруване на хората над 65-годишна възраст в магазините за хранителни стоки ще е между 8,30 и 10,30 сутринта. За аптеките зелен коридор няма да има.
Това е разписано в новата заповед на министъра на здравеопазването за ограничителните мерки, които ще влязат в сила от 23,30 ч в петък.
Частните събирания като сватби, погребения и кръщенета ще могат да се провеждат при присъствието на не повече от 15 човека.
Броят на клиентите в търговските обекти не трябва да се допуска де повече от 1 човек на три квадратни метра, а по тържищата и пазарите дистанцията да е най малко от метър и половина между посетителите.
Работодателите трябва да организират работния процес в дистанционна форма (работа от разстояние/надомна работа), където е възможно, като допускат присъствена работа на най-много 50% от персонала.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..