Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Георги Миндов: Приемът на хранителни добавки действа психологически, успокоява хората

Снимка: Ани Петрова

Все още личните лекари не разполагат с официален здравен протокол, по който да лекуват пациенти с коронавирус в домашни условия, потвърди пред БНР д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на общопрактикуващите лекари в София. Има само препоръки от лекарски организации.

Официален протокол, който да е задължителен и общоприет, одобрен от експертни съвети и бордове по специалности – такъв към момента не съществува“.

Д-р Миндов поясни, че личните лекари ползват ръководства, издадени от водещи световни научни форуми и дружества. 

„Американски ръководства, френски, немски, австрийски. Общото във всички тези протоколи е, че нямаме средство за профилактика и лечение от т.нар. клас А, което е безспорно доказано и с проучвания, че предотвратява или предпазва от развитието на вируса или от заразяване с вируса. Всички неща, които предписваме, не са от клас А“, уточни общопрактикуващият лекар, който засега няма хоспитализиран пациент с Covid-19.

В нито един протокол антибиотикът не стои на първо място, подчерта д-р Георги Миндов. В американския протокол например фигурира лекарство, което тук не е разрешено и се употребява във ветеринарната медицина като противопаразитно средство. „Блокира размножаването на вируса, има противовирусен ефект в ранните етапи“, поясни Георги Миндов. 

Има разногласия дори за дозите витамин С, които да се прилагат по време на терапията, стана ясно от думите на д-р Миндов. В някои протоколи се посочват профилактични дози от 500 до 1000 милиграма дневно, което според него е висока доза. „Дневните нужди на човек, стандартните, са 100 милиграма на ден, което може да се достави с една ябълка или един плод, цитрусов.“ Същото се отнася и за витамин D, чиито терапевтични дози надхвърлят сериозно профилактичните и трябва да се вземат само по лекарско предписание.

Хората изпадат в паника, хващат се като удавник за сламка и нещо трябва да пият. Това ги успокоява донякъде и по-скоро действа психологически“, коментира д-р Георги Миндов по повод свръхтърсенето на хранителни добавки. Той цитира данни от въздействието на плацебо медикаменти при онкоболни пациенти. При 10 на сто от приемалите плацебо лекарство доказано раково болни се е наблюдавало не само подобрение на симптомите, но и обратно развитие. „Тоест психиката, силата на вярата – това е нещо, което лекува. Ако човек действително вярва в това, дори да приема нещо, в което няма нищо, има ефект, получава се ефект.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51