В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" припомняме делото на един забравен български музикант - Александър Моцев, който в средата на ХХ век работи като музиковед, фоклорист, диригент и педагог. Поводът е 120-годишнината от неговото рождение на 16 ноември 1900 г.
Роден е в Лом, през 1925 г. завършва теоритичния отдел на Музикалната академия като ученик по цигулка на Никола Абаджиев и на Добри Христов по теория на музиката. Завръща се в родния си град, където започва кариерата си като учител по музика. През 1927 г. създава гражданския смесен хор „Петко Стайнов“, с който развива активна дейност, а формацията гостува с концерти в Румъния и Сърбия.
В същото време Моцев прави постановки на музикално-сценични творби в местния оперетен театър при читалище „Постоянство“ - до 1938 г. те са общо 12. Сред тях „Къщата на трите девойки“ от Берте, оперите “Орфей и Евридика“ от Глук, “Тахирбеговица“ от Димитър Хаджигеоргиев, “Марта“от Флотов и др.
Премества се в София и отново започва преподавателска дейност. Организира ученически хорове. В периода 1942/45 г. специализира музикология при Шенк във Виена. След завръщането си в България става научен сътрудник в Института за музика към БАН и член на научния съвет. Работи и като Главен референт - ръководител на хоровата самодейност и наблюдава работата на съставите из цялата страна.
В този период издава и първите си научни трудове в областта на българския фолклор - "Ритъм и такт в българската народна музика", "Работа над изпълнението и агогиката на песента“, монографията "Българска народни музика", по-късно и „Орнаменти в българската народна музика“, “Характерни ритми в творчеството на българските композитори“ и др. Съвместно с клавирната педагожка Лидия Кутева издава „Пиеси за най-малките пианисти“, както и “50 начални урока по цигулка.“
Моцев е автор и на над 200 статии и резензии по различни музикални въпроси. Умира на 24 декември 1964 г.
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...