отворени.
„Книгата може да е и храна, и лекарство – особено в трудно време като днешното. Книгите ни забавляват, образоват, развиват, извисяват, те ни носят успокоение и вдъхновение, упование и смисъл, вяра и кураж, че ще дойдат и други дни", е записано в писмото на браншовата организация на книгоиздателите.
Книгата трябва да продължи да стига до читателите дори в условия на пълна изолация, категорична е Велизара Добрева, председател на УС на Асоциация „Българска книга“.
Хората имат нужда както от храна и лекарства, така и от книги, за да преминат през кризата, подчертава тя в интервю за БНР.
Книгите у нас достигат до читателите основно през книжарниците, чрез онлайн поръчки се доставят едва 10-15% от общо продадените количества, уточни Велизара Добрева. „Дори това да се удвои, утрои, пак не можем да стигнем до нормалните нива“, коментира тя.
По думите й с новото затваряне на книжарниците държавата е показала, че отново не смята книгата за по-особена стока от останалите, които потребяваме.
„За държавата, за управниците, книгата трябва да се класифицира в тяхното съзнание, като стока от първа необходимост. Както храната и лекарствата са стока от първа необходимост, същото мислене трябва да имаме и към книгата. Защото тя е стока от първа необходимост. Ако искаме да продължим да се развиваме, да носим знания, да сме мислещи хора, трябва да сме и четящи“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Асоциация „Българска книга“ призова междувременно държавата да инвестира в училищните библиотеки като мярка за подпомагане на четенето. От браншовата организация посочват, че културният сектор е сред най-тежко засегнатите от коронакризата и най-трудно ще се възстанови. Тази година продажбите на книги са намалели с 30% спрямо 2019 г., а в най-тежките месеци спадът е достигнал до 70 на сто.
Припомнят се и поетите, но неизпълнени ангажименти на държавата по отношение на т.нар. стандарт за библиотечно-информационно обслужване, приет преди 5 години, според който обществените библиотеки трябваше да бъдат подпомогнати от държавата за обновяване на своите фондове с поне 30 милиона лева.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..