Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миряна Сирийски: Социалните предприятия трябва да получат подкрепа през оперативните програми

Те се нуждаят от безвъзмездно финансиране, за да съхранят ролята си

Миряна Сирийски
Снимка: Ани Петрова

Необходими са целеви програми за безвъзмездно финансиране на социалните предприятия, за да могат те да поемат глътка въздух през следващата година. Това каза пред БНР Миряна Сирийски, програмен директор на фондация „Светът на Мария“.

Още от март, от началото на кризата социалните предприятия са в много тежка ситуация, изтъкна тя.

Става въпрос за микропредприятия, съвсем мънички стопански инициативи, които разчитат на това да помагат на определени хора, които трябва да се развиват през тях. Те винаги са били уязвими на пазара“, коментира Сирийски в предаването „Хоризонт до обед“.

Снимка: БГНЕС

В тези предприятия работят хора с някакъв вид дефицити и затруднения, които не могат да бъдат равностойни на останалите работници, допълни тя. 

„Непрекъснато се очаква от нас да бъдем много бизнес грамотни, компетентни, адекватни. От всякакви институции казват – направете бизнес план, а при нас работят хора, които основно са социални работници. Много е трудно да се мисли, че можем с чисто икономически средства много лесно и бързо да бъдем конкурентни и да се пренастроим към новите изисквания на пазара. Това ни създава много затруднения.“

Снимка: Фондация „Светът на Мария“

Социалната роля на тези предприятия е много важна, подчерта Миряна Сирийски.

Правителството разполага с ресурс да подкрепя социалните предприятия, особено през оперативните програми, за проекти, свързани с безвъзмездно финансиране, категорична е Сирийски.  

Има много какво да се желае в тези инструменти. Те не са достатъчно добре адаптирани, достатъчно добре функциониращи, а още по-малко гъвкави, за да могат точно в тези ситуации да ни позволят да кандидатстваме за тях.“

Ние не можем да разчитаме на кредити, освен това кредити на НПО никой не дава, поясни Миряна Сирийски.

Снимка: Фондация „Светът на Мария“

Как се справят социалните предприятия по време на кризата? Много от тях се опитват да бъдат гъвкави, за да продължат дейността си. Сирийски даде пример с „Бон апети“ - инициатива, в която младежи с интелектуални затруднения обслужват кетъринг  събития. От март насам се преориентирали дейността към доставки на храна по домовете, което обаче не може да компенсира 100% обичайната им дейност. Хората имат известна заетост, но има и доста дни, в които излизат в неплатен отпуск. Затова от фондацията кандидатстват по мярката 60/40. Дарителски кампании в началото на кризата са ги подкрепили, но са били с ограничен период на действие, разказа Миряна Сирийски.

В работилница „Светове“ на фондацията сега изработват коледни играчки, които се продават онлайн.

По неофициални статистически данни в София има поне 8 хиляди души с интелектуални затруднения и само няколко дневни центъра за услуги и социална рехабилитация, които изобщо не могат да покрият нуждите на тези хора, обясни Сирийски.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03