В рамките на това партньорство са изградени спортни центрове за деца и младежи с увреждания и са описани местата в граничния регион, които съчетават възможностите за туризъм и укрепване на здравето. Грижата за хората с увреждания и адаптиране на средата за тях винаги е в основата на идеите, за които търси финансиране докторът по кинезитерапия Димитър Маникатов. Неговата методика е приета и в редица европейски държави, самият той я преподава в Италия, Португалия, Румъния.
Относно обектите в Благоевградска област Маникатов посочва, че се използват не само минерални източници, но и климатични особености на някои райони. Той разказва за боров прашец, който подпомага горните дихателни пътища и дишането, и е природна даденост.
„Например Попови ливади над Гоце Делчев – там има много интересен жълт прашец, който боровете в определен период от годината отделят и действа противовъзпалително на горните дихателни пътища. За мен също беше интересно да науча, че на друго място не се осъществява такъв вид дейност на територията на Балканския полуостров.“
Почти нищо не се рекламира от това, което имаме, смята Димитър Маникатов. „Ние наистина имаме перфектни профилакториуми, балнео-лечебни центрове. В момента може би трябва малко повечко гласност да има.“
Как да се стимулира възстановяването на хората, преболедували Covid-19 и защо това има ефект не само върху здравето, но и върху икономиката? Д-р Димитър Маникатов отправя конкретно предложение към държавата.
„Профилакториумите и балнеолечебните центрове са места, където можем да поддържаме по-добро качество на живот. Хора във временна нетрудоспособност, хора в трайна нетрудоспособност могат и трябва да се възползват от подобен род центрове. Тук социалната политика на нашата страна трябва да е малко по-гъвкава и по-добре финансирана от гледна точка на тези хора. Моята идея е малко повече финансови средства да бъдат предоставени на самите профилакториуми с цел усвояване на таргетна група на хора с временна нетрудоспособност. Средствата, стоейки там, в някакви фондове – голяма част от хората не са запознати.“
Ако средствата отиват директно в профилакториумите, те ще могат да инвестират в иновации и нови дейности, които привличат хората, обобщава кинезитерапевтът.
Повече по темата - в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..