Оксиметрията е много полезен метод, когато някой е заразен и има оплаквания, посочва пулмологът д-р Александър Симидчиев. „Тогава той много добре мониторира основния проблем, който се получава в резултат на това заболяване – засягане на белия дроб.“
Нормалната сатурация е над 95% за хора, които нямат белодробни заболявания. Когато стойността е под 95%, вече трябва да се гледа с повишено внимание, а ако спадне под 90, е редно човек да бъде в болница, пояснява пулмологът. Важно при Covid-19 е сатурацията да е над 95%, за да сме спокойни, че няма тежко засягане на белия дроб.
„Когато сатурацията е под 90%, повечето вътрешни органи и системи започват да усещат недостига на въздух“, подчертава специалистът.
Измерването на пулса пък служи за контрол на адекватно измереното наличие на кислород в кръвта, защото „това е пулсовата вълна, която докарва прясна кръв до върха на пръста, където се измерва с едно светодиодче“, допълва д-р Симидчиев.
В аптеките отчитат повишено търсене на домашни оксиметри. Временният дефицит обаче постепенно се преодолява.
„Досега имаше доста сериозен недостиг, защото има огромно търсене на този уред. Преди нямаше никакво търсене, не беше популярен“, казва председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
„Търсенето е огромно. Буквално това, което сме продавали за последното тримесечие на миналата година, в момента го продаваме за един ден“, потвърждава Пламен Манев от фирма за респираторно оборудване. И при първата, и при втората вълна там са били подготвени с достатъчно пулсоксиметри и кислородни концентратори.
„Хората са много изплашени, до огромна степен като резултат от информацията, която ни залива от медиите отвсякъде“, гласи обяснението на Манев за активното търсене на уредите за измерване на кислорода в кръвта.
Румен Христов от Масачузетския технологичен университет надгражда ползите от диагностиката чрез наблюдение на жизнени показатели с безжичен сензор. В домашни условия следят между 10 и 20 пациента с коронавирус.
„Можем безконтактно да следим дишането на тези хора, виждаме как се променя честотата на дишане на един пациент в най-тежките дни от болестта. Нашата бизнес идея е да събираме колкото се може повече информация.“
С устройството, което прилича на бяла картина на стената, Христов е снабдил баба си в България и това му позволява да следи здравето й от хиляди километри разстояние.
Повече по темата - в звуковите файлове.Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..