На редовно заседание на Министерски съвет бе приет Национален план за готовност при пандемия. Това съобщи на извънреден брифинг министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
Основните цели на плана са ограничаване на заболеваемостта и намаляване на смъртността от пандемична инфекция; осигуряване на оптимални възможности за лечение на заболелите; поддържане на функционирането на основни за обществения живот сектори и служби – здравеопазване, сигурност, транспорт и др.; осигуряване на постоянна, достоверна и актуална информация за обществото относно хода на пандемията и предприетите мерки.
„Националният план за готовност при пандемия има общ характер предвид факта, че пандемична ситуация може да възникне от различни патогени с различен механизъм на предаване, вирулентност, възприемчивост от населението и други фактори, повлияващи епидемичния и инфекциозния процес“, подчерта министър Ангелов.
От своя страна главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев заяви, че в изпълнение на решение на Народното събрание е разработен генеричен план, който касае всички възможни пандемии.
Такъв план дава основните насоки и точки, като се започне от това наистина как да прекъснем епидемичния процес, да намалим броя на засегнатите лица и да намалим заболеваемостта и смъртността, да осигурим в най-кратък срок, както това се случва за Covid-19, да осигурим нормалното функциониране на държавата и на ключовата инфраструктура, посочи доц. Кунчев.
Ключово значение има комуникацията – посланията към хората, правдивата и навременна информация и на какъв език я казваме – дали той е разбираем за хората, каза още той.
Рано или късно, но със сигурност след Нова година, ние ще започнем имунизация за този вирус. Представете си, че ще има хора, които ще кажат: „не, не вярваме на тези ваксини и не искаме да се имунизираме“, тогава какъв ефект да търсим върху общественото здраве като има ясни правила в епидемиологията, че не имунизираш ли 60-70 процента от населението фактически не опазваш общественото здраве, а само този, който се е имунизирал, обяви главният държавен здравен инспектор.
„До четвъртък Министерство на здравеопазването ще разработи Национален план за ваксиниране срещу Covid-19. Този план ще бъде представен на следващото заседание на Министерски съвет за утвърждаване, а днес определихме председател на Координационния съвет за изпълнение на Националния план за координирането на ваксините – проф. д-р Красимир Гигов, ген. директор на Българския червен кръст“, съобщи още министър Ангелов.
„Ваксините ще бъдат доброволни, всеки български гражданин, който пожелае да се ваксинира, ще има тази възможност. Ангажимент на Координационния съвет и на българското правителство е всеки един български гражданин, който пожелае да бъде ваксиниран срещу Covid-19, ще получи ваксина, такава, каквато пожелае“, подчерта още министърът и отбеляза, че ваксините, които ще пристигнат в България ще са същите, както и в останалите страни от ЕС.
Ваксинирането срещу Covid-19 в България ще може да започне след Нова година. Още тази седмица ще бъде готов Националният план за ваксинация, а здравните инспекции в София и Бургас и държавната фирма "Булбио" ще получат фризери, в които ще бъде съхранявани поръчаните дози от ваксината на "Пфайзер" и "Байонтек".
Три фризера от 850 л ще дойдат до края на седмицата – те ще са достатъчни за първата доставка на ваксините на „Пфайзер“, които се чакат в края на тази година или началото на следващата. Впоследствие и всички РЗИ в страната ще имат фризери за съхранение.
„Тогава, когато дойде ваксината в България и тя бъде разпространена в хладилната мрежа, която ние сме изградили логистично, една седмица след това ще може да започне ваксинирането. Какви ще са изискванията? Винаги за всяка една ваксина човек трябва да бъде здрави и именно затова те ще се поставят от лекар. Личните лекари ще участват, когато започнем да правим масовата имунизация на всички български граждани, когато сме преминали имунизацията на таргетните групи, високорисковите групи, с които ще започнем“, подчерта Ангелов.
Ще има кампания за разясняване на характеристиките на ваксините.
Министърът заяви, че се наблюдава лек ефект от мерките срещу Covid-19, но все още е рано да се каже. Ако те дадат резултат, има визия кои ще са първите отворени – детските градини и яслите.
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска следващия петък - 15 август. Това съобщи американският президент. Информацията за мястото и датата на срещата беше потвърдена и от съветника на Путин Юрий Ушаков. Тръмп намекна за възможна размяна на територии между Русия и Украйна при въпроса за решаването на конфликта между страните:..
Армения и Азербайджан се договориха за постигането на траен мир, обяви на пресконференция в Белия дом американския президент Доналд Тръмп. На пресконференцията присъстваха и лидерите на двете кавказки държави - президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян. По-рано през деня Тръмп проведе двустранни срещи с двамата..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..
Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..
България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..
Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..