Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози разкриват факти за живота на хора по нашите земи преди 7000 години

Регионален исторически музей Шумен
Снимка: РИМ Шумен

От десетина години екип на Великотърновския университет с ръководител доц. Стефан Чохаджиев, преподавател по праистория, ръководи разкопки край шуменското село Сушина, точно в чашката на язовир "Тича".

Засушаването и спадането на нивото на язовира позволява да бъдат направени археологически открития за това как са живели хората по нашите земи в едно далечно минало - какво са отглеждали, умеели ли са да строят и дори каква е била модата. И дали ще успеем да запазим достигналите до нас материални следи.

По времето на строежа на Язовир "Тича" през 70-те години могилата в Сушина е останала непроучена и за съжаление през дъждовни сезони или снежни зими могилата е почти цялата залята от водите на язовира. В резултат на засушаванията през последните 2 години, нивото падна със 7-8 метра, а може би и повече и имахме възможност да проучваме сухата част на могилата, това което не можехме да проучим в предишни години“, каза доц. Стефан Чохаджиев.

От Омуртаг до Преславско по протежение на Камчия, са открити поне дузина подобни селища, обобщава доц. Чохаджиев.

Това е времето на каменно-медната епоха - между 5000 и 4500 г. преди Христа по нашите земи са живели тези хора - 1500 години преди гръцката цивилизация. Но да се върнем към Нуриюк насред Тича:

Най-значимият резултат от проучванията е каменно-отбранителното съоръжение, което с пълно основание можем да наречем крепостна стена.“

Реставраторът Димчо Радев обаче се бори за мечтите на доц. Чохаджиев и е на път да отвоюва победа в битката за запазване на наследството на древните:

Много са находките, които можем да наречем интересни, но тази година аз посетих обекта по негова покана, защото излезе един твърде интересен за науката артефакт, който е от дървесина. Дървесината е органичен материал, който  не издържа толкова дълго, говорим за около 7 хиляди и 300 години. От първоначалните изследвания, които направих това се дължи на алкалния характер на средата".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42