Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички тествани ваксини за коронавируса не са дали опасни странични ефекти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Безпрецедентна е бързината, с която се създават и изпитват ваксините срещу Covid 19, тъй като по принцип тези процеси продължават доста дълго време – до пет години, така беше с ваксините срещу морбили и ебола“, това каза в „Хоризонт до обед“ д-р Никола Кереков, молекулярен биолог и имунолог от Лабораторията по експериментална имунология към БАН. 

„В момента във фаза три, която е последната фаза на клинични изпитвания, има 11 кандидата и най-напреднали са четири от кандидатите, като при две от ваксините на „Пфайзер“ и на „Модерна“ - клиничните изпитвания приключиха и вече бяха обявени окончателните резултати, които са повече от обещаващи – те и двете дават ефикасност около 45 на сто“, поясни още д-р Кереков. 

При ваксините характерното, за разлика от клиничните изпитвания при лекарствата е, че те се тестват на абсолютно здрави хора – затова изискванията са много по-стриктни и много се внимава да страничните ефекти, затова не се приемат никакви странични ефектиТестването на ваксините става в реална епидемиологична обстановка. Затова в Китай тестват своите ваксини в други държави“, поясни биологът.

По думите му по-голяма част от ваксините имат локални странични ефекти – болка в областта на убождането, главоболие, лека температура – това е нормално и означава, че ваксината работи. Страничните ефекти са свързани с активиране на имунната система. 

Но има и сериозни странични ефекти, които могат да бъдат свързани със животозастрашаващи реакции – засега такива не са регистрирани при нито една от тестваните ваксини. 

Освен това ваксините се тестват върху голям брой хора, а и всичко се следи много стриктно в тази ситуация. Не трябва да има притеснения, че ваксините бързо се реализираха“, каза още д-р Кереков.

Интервюто с д-р Никола Кереков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питейната вода в Шивачево е замърсена с уран

Водата в град Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и обща алфа активност. Това съобщи Регионалната здравна инспекция в Сливен.  От там на 24 октомври са връчили предписание на "ВиК - Сливен“ ООД  да предприеме всички мерки за осигуряване на населението с безопасна и чиста питейна вода, както и да проучи всеки от..

публикувано на 04.11.24 в 11:44
Церемония по подписване на договор за инженеринг за нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ

Подписаха договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"

Представители на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности. С проекта се цели за 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им.  Подписва се договорът за нови мощности в АЕЦ..

публикувано на 04.11.24 в 11:42
Първи учебен ден в Пирея, 12 септември 2022 г.

Протести на ученици в Гърция срещу забраната на мобилни телефони

Протести на ученици в Гърция затвориха днес училищата. Учениците искат да не ги отстраняват от занятия за ползване на мобилни телефони. Забраната за ползване на мобилни телефони в средното училище се прилага стриктно, което доведе до стотици отстранявания на ученици. Над 6000 ученици в Гърция са отстранени от учебни занятия заради..

публикувано на 04.11.24 в 11:21
Възрастна жена гласува с подвижна урна на балотажа за президентския вот в Молдова

Владимир Митев: Решаващи за Молдова ще са изборите за парламент догодина

Парламентарните избори през лятото на 2025 г. ще бъдат решаващи за Молдова . Парламентът движи нещата в молдовската политическа система. Това каза пред БНР журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев, автор на блога "Мост на приятелството", посветен на отношенията между България и Румъния. Мая Санду печели..

публикувано на 04.11.24 в 11:13

Тежки метали в питейната вода в две ломски села

Тежки метали откриха в питейната вода в две села в община Лом - Станево и Долно Линево. Замърсена с колиформи е водата в село Комощица, община Якимово. В изследваната вода от Регионалната здравна инспекция в Монтана в частен дом в село Долно Линево е открит манган. Над нормата за хром е водната проба от кафе аперитив в село Станево. В село..

публикувано на 04.11.24 в 11:07

Все още не е отстранена аварията на основния тръбопровод, който замърси Варненското езеро

Все още не е отстранена повредата на основния тръбопровод, който замърси в петък водата във Варненското езеро, съобщи Радио Варна. До изливането на отпадни води в езерото се стигна, след като тръбата беше спукана при изкопни дейности от фирмата подизпълнител на ремонта. През 2019 г. авария предизвика сериозно замърсяване във Варненското езеро. През..

публикувано на 04.11.24 в 11:02
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Пилотен проект: 1000 британци минават на 4-дневна работна седмица

Хиляда работници в Обединеното кралство ще получат допълнителен отпуск без загуба на заплащане в първия официален пилотен проект за четиридневна работна седмица под управлението на лейбъристкото правителство. Няколко компании ще вземат участие в пилотния проект, който се ръководи от "Кампанията за 4-дневна работна седмица" и стартира от днес...

публикувано на 04.11.24 в 10:58