Ръководството за учители, което да им помогне за работа с платформата „Майкрософт Тиймс”, било замислено първо като помощ за учителите от гимназията по хранителни технологии „Асен Златаров“ в Горна Оряховица, където Камелия Божинова е учителка по математика и информационни технологии от тази учебна година. Работата в електронна среда е трудна за по-възрастните учители, както и за преподавателите по предмети, които не изискват по-задълбочени познания по информатика:
„Оттам възниква и проблемът със справянето в електронна среда, използването на облачните услуги и всички приложения, които „Майкрософт“ предлага. Затова се наложи да разработим постъпково, онагледено ръководство на лесен и разбираем език, тъй като такова до момента в България липсва, на български език, с което да помогнем на учителите да могат много лесно и бързо да се ориентират в електронна среда и безпроблемно да провеждат своите онлайн уроци на учениците“.
Има много видео уроци, електронни обучения за учителите, които показват отделни аспекти на работата с платформата, но няма на едно място събрано простичко и лесно обяснено, стъпка по стъпка с текст и картинки какво да се прави. Този проблем вече е решен с ръководството, което учителката Камелия Божинова и съпругът ѝ професор Божидар Божинов от Стопанската академия в Свищов направиха и подариха на българските учители.
„Самото помагало, ръководство започва от инсталирането на платформата, от логването в системата. Как да си направят събрания, да си планират събранията, как да възлагат задачи на учениците, как да възлагат домашни, как да проверяват домашните, как да си споделят екрана, как да използват различните приложения като бяла дъска, облачните услуги – абсолютно всичко, което е необходимо на един учител, който не се е занимавал, няма необходимите познания по информационни технологии. Абсолютно всичко необходимо е описано стъпка по стъпка, на разбираем език в ръководството, така че учителят от началото до края да може да се справи без проблем“.
Камелия Божинова преподава всеки ден на своите ученици от 8-и до 12-и клас в горнооряховската гимназия по хранителни технологии, но изкарва по още два учебни модула като майка с децата си във втори и шести клас:
„Като майка и като учител съм от двете страни и смятам, както и повечето колеги, че дистанционното обучение не може да предостави на децата напълно най-качественото обучение. Основната причина е липсата на контакт с децата, обратната връзка, въпреки че се стараем и учители, и родители да помагаме на децата, така че да не усетят толкова много тази липса на контакт и да успеят да се справят безпроблемно с усвояването на материала. Съгласна съм и аз, че дългосрочното преподаване онлайн не е добре за учениците“.
Най-вероятно децата ще се върнат в училище присъствено на 4 януари но не се знае докога и как. За да помогнат на децата и на родителите на по-малките ученици, Камелия Божинова и съпругът ѝ подготвят помагало за работа с платформата „Майкрософт Тиймс“ и за учениците:
„Също ще бъде постъпково разработено, онагледено със снимки и на много лесен, даже елементарен език. Идеята на ръководството за учениците е да им помогне не само за работата им в електронна среда, но и да им създаде навици и умения за ползване на приложенията, които предлага „Майкрософт“ в облачна среда. Тук възниква въпросът как ще се справят малките и големите ученици. Това ръководство за ученици е насочено и за родителите, защото в голямата си част и родителите нямат необходимите технически компетенции, за да съдействат на своите деца“.
Ученическото ръководство за работа с платформата „Майкрософт Тиймс“ се очаква да е готово до седмица-две, а помагалото за учителите е безплатно достъпно за изтегляне от платформата за споделяне ResearchGate.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...